31.07.2022

12.00 i 16.00

Radosław Sobczak

Urodził się w 1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Pani Ewy Sulewskiej.

Następnie przez pięć lat kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej – Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karol Szymanowskiego w Warszawie u prof. Bronisałwy Kawalli w 2000 roku.

W roku 2006 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina, oraz kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova.

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny- Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008).

Został wyróżniony podczas XIV Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych, m. in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smedzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”.

Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry).

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. Wystąpił w 2003 roku w koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W grudniu 2007 uczestniczył w gali sylwestrowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie, koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 r.

Rok później jego wykonanie I koncertu fortepianowego Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD.

Poza Polską koncertował w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Hiszpania, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Izrael, Palestyna, Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA.

W roku 2013 ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena, następna „The Spirit” z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanymi podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”. W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie solowe płyty CD z muzyką polską: pierwsza z solowymi utworami Ignacego Jana Paderewskiego, druga z kompozycjami Karola Szymanowskiego.

W tym samym roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Radiem umieścił jego nagranie Sonaty Paderewskiego w swoim projekcie: Płyta CD - Senat RP w stulecie odzyskania niepodległości.

Również w 2018 roku nagrał dla wytwórni DUX komplet etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, jest to światowa premiera fonograficzna.

Dwukrotnie był nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”- w 2019 za płytę Paderewski, w 2020 za płytę Łukaszewski.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie.

W latach 2010-2012 był Profesorem na Chopin- Keimyung University w Daegu, w Korei. Płd. Jest w trakcie realizacji projektu „Misterium muzyczne" kompozytora Piotra Pietkiewicza. Składa się z trzech płyt CD/DVD ; „Epifonia”, „Grawitony” i „ Monologia”.
W latach 2012 - 2018 był wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im . F. Chopina w Warszawie, a od 2012 roku również pedagogiem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego nr 4 w Warszawie.
Od 2018 roku współpracuje z Chengdu Extraordinary Music Company w Chinach.

program

Polonez A-dur op. 40 nr 1
Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Mazurek a-moll op. 67 nr 4
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Lento con gran espressione cis-moll
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Walc Ges-dur op.70 nr 1
Polonez As-dur op. 53