30.06.2019

12.00

Louis Alvanis - Wielka Brytania

Od czasu znakomicie przyjętego debiutu w wypełnionej po brzegi sali londyńskiej Royal Festiwal Hall, ten urodzony w Londynie pianista zdobył - w trakcie międzynarodowej kariery - opinię muzyka odznaczającego się niezwykłą błyskotliwością i wrażliwością. Poza występami w Europie i USA Louis Demetriusz Alvanis koncertuje na terenie Wielkiej Brytanii. Poza tym daje liczne recitale w znanych salach koncertowych w Londynie i okolicach: Queen Elizabeth Hall, Fairfield Hall, Wigmore Hall czy Barbican Hall.

Alvanis regularnie bierze udział w liczących się międzynarodowych festiwalach i w cyklach koncertów fortepianowych, m.in. w warszawskim Zamku Ostrogskich, włoskim Societa del Quartetto, paryskim Centre Musical Bosendorfer, National Concert Hall Celebrity Recital Series w Dublinie, Sain-Amand Montrond i Chateau St Jacques we Francji, Santo Stefano Festival w Bolonii, Musikseminar w Hamburgu oraz Tarpon Springs Performing Arts Series w USA.

Pianista występuje z czołowymi solistami i zespołami, np. ze skrzypkiem Kyung-Wha Chung, z Aviv Quartet, Royal Philharmonic Orchestra (Orkiestrą Filharmonii Królewskiej), London Mozart Players, Bern Symphony Orchestra (Berneńską Orkiestrą Symfoniczną), LSSO, Aikoros Chamber Orchestra (Orkiestrą Kameralną Aikoros), YMSO, Cyprus State Orchestra (Cypryjską Państwową Orkiestrą) Moldavian National Philharmonic (Mołdawską Filharmonią Narodową) i Polską Filharmonią Kameralną.

Obszerny repertuar Alvanisa obejmuje też dzieła kompozytorów współczesnych, które pianista albo zamówił albo wykonał ich prapremiery. Artysta występował z recitalami i prowadził kursy mistrzowskie w większości znaczniejszych konserwatoriów i uczelni brytyjskich. Występy jego transmitowała angielska BBC i ITV (Thames), a także rozgłośnie radiowe i telewizyjne w USA, Polsce, Szwajcarii, Francji, Holandii, Grecji i na Cyprze. Recitale jakie dał w Queens House w Greenwich i w St John’s Square zostały zarejestrowane przez Classic FM. Brytyjska sieć telewizji kablowej wyemitowała film dokumentalny o Alvanisie. W 1990 r. pianista otrzymał nagrodę Hellenic Foundation Arts Award.

Międzynarodowa, fachowa prasa muzyczna bardzo pozytywnie oceniła jego płytę CD z muzyką fortepianową Brahmsa i Schumanna, nagraną dla Meridian Records. Ostatnio ukazały się dwie kolejne płyty CD: „Chopin Sonatas 1-3” i „Piano Colours” z utworami brytyjskiego kompozytora Jonathana FeBlanda, zaś firma płytowa Brillant Classics wydała nagrania pianisty „Tańców węgierskich” 1-21, Rapsodii, Etiud fortepianowych i Wariacji d-moll Brahmsa. Recenzent muzyczny „The Daily Telegraph” napisał o grze Alvanisa, że jest „prawdziwie zdumiewającym połączeniem siły i ognia”.

program

2 Polonezy op. 40
c-moll nr 2
A-dur nr 1

Scherzo b-moll op. 31

Ballada g-moll op. 23

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

16.00

Alberto Nose - Włochy

Alberto Nosè urodził się w 1979 roku w Villafranca di Verona we Włoszech. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Konserwatorium F.E. Dall’Abaco w Weronie pod kierunkiem prof. Laury Palmieri i ukończył je wszelkimi odznaczeniami i specjalnymi honorami w wieku 17 lat.
Od 1997 roku kontynuował studia pod kierunkiem prof. Franco Scala, Borysa Petrushansky’ego, i Leonida Margariusa w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej „Incontri col Maestro” w Imola.
Doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskich klasach wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Maurizio Pollini, Murray Perahia, Andrzej Jasiński, Michael Dalberto, Louis Lortie, Michale Beroff, Alexander Lonquich, Arie Vardi, Fou Ts’ong, Karl-Heinz Kämmerling, Alfons Kontarsky i Paul Badura – Skoda.

Alberto Nosè zdobył najwyższe nagrody na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach pianistycznych takich jak:
- Chopinowski w Warszawie ( 5 nagroda w 2000 roku, jako trzeci laureat spośród włoskich pianistów po Maurizio Pollinim i Corrado Rollero),

- Busoni w Bolzano (2 nagroda „ze szczególnym wyróżnieniem” w 1999),

- Maj Lind w Helsinkach ( 1 nagroda w 2002 roku),

- Long- Thibaud w Paryżu ( 2 nagroda w 2004 roku),

- Paloma O’ Shea International Piano Competition w Santander
(1 nagroda w 2005 roku),

- Vendôme w Paryżu ( 1 nagroda w 2000 roku),

- World Piano Competition w Londynie ( 2 nagroda w 2002 roku),

- European Competition „Luciano Gante” w Pordenone ( 1 nagroda w 2002 roku),

- Premio Venezia ( 1 nagroda jednogłośnie w 1998).

Od tego czasu jego kariera rozkwitła i zaowocowała występami na ważnych festiwalach i w najbardziej prestiżowych salach nieomal całego świata takich jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Queen Elizabeth Hall i Royal Festival Hall w Londynie, Konzerthaus w Berlinie, Théâtre du Châtelet and Salle Pleyel w Paryżu, Mozarteum w Salzburgu, BeethovenFest w Boon, Liederhalle w Stuttgarcie, Chopin Festival w Genewie, Summer Festival w Lucernie, Teatro Monumental w Madrycie, Megaron w Atenach, Finlandia Hall i Tapiola Hall w Helsinkach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Benaroya Hall w Seattle, Suntory Hall w Tokio, Auditorio do MASP w Sao Paulo, Sala Meireles w Rio de Janeiro, Cervantino International Festival w Mexico City, Teatro La Fenice w Wenecji, Settembre Musica w Turynie, Bolonia Festiwal, Teatro Filarmonico w Weronie, Teatro Verdi w Triest, Sala Verdi, Teatro dal Verme i Audytorium w Mediolanie, Teatro Rossini w Pesaro, Teatro Olimpico w Vicenza, Audytorium Parco della Musica w Rzymie w wielu innych.
Współpracuje z najlepszymi orkiestrami na świecie i znakomitymi dyrygentami jak: Roy Goodman, Manfred Honeck, Jesus Lopez-Cobos, Enrique Batiz, Pedro Ignacio Calderon, Anton Nanut, Hannu Lintu, James Judd, Marcus Bosch, Rumon Gamba, George Hanson, Ion Marin, Josè Ferreira Lobo, Lewis Kaplan, Ola Rudner, Giancarlo De Lorenzo, Alain Lombard, Enrique Mazzola.

Artysta prowadzi klasy mistrzowskie w Konserwatorium w Genewie, The Mannes College of Music w Nowym Jorku i w Japonii.

Jego bogata dyskografia została wydana przez Assicurazioni Generali, TauRecords, francuski Magazyn muzyczny „ Piano”, Nascor- Ysaye Records i Naxos.

W 2008 jego DVD z muzyką fortepianową Mozarta i Beethovena zrealizowane dla kina domowego, nagrane z okazji 250 rocznicy Mozarta było nadawane przez SKY Classica Channel.
W tym samym roku firma Naxos wydała CD z sześcioma sonatami op. 17 Johanna Christiana Bacha, jako światową premierę zrealizowaną na współczesnym fortepianie.

program

Ballada g-moll op. 23

Preludia op. 28
1. C-dur 13. Fis-dur
2. a-moll 14. es-moll
3. G-dur 15. Des-dur
4. e-moll 16. b-moll
5. D-dur 17. As-dur
6. h-moll 18. f-moll
7. A-dur 19. Es-dur
8. fis-moll 20. c-moll
9. E-dur 21. B-dur
10. cis-moll 22. g-moll
11. H-dur 23. F-dur
12. gis-moll 24. d-moll

Scherzo b-moll op. 31