03.07.2022

12.00

Hao Rao

Zaledwie siedemnastoletni Hao Rao jest finalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2021 roku, na którym otrzymał też wyróżnienie. W finale Konkursu wykonał Pierwszy Koncert Chopina pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Jego interpretacja zebrała pochwały w kraju i na arenie międzynarodowej.
Hao urodził się w górskiej wiosce Jishou. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat i od razu ujawnił swój talent muzyczny. Cztery lata później zaczął dojeżdżać do Kantonu, aby uczyć się pod kierunkiem dr Vivian Li w szkole dla dzieci przy Konserwatorium Muzycznym Xinghai. Podróż w obie strony trwała 32 godziny. Obecnie jest na trzecim raku tamtejszej szkoły dla starszych uczniów.
Mimo młodego wieku Hao Rao ma na swym koncie wiele nagród konkursowych. Są to pierwsze nagrody zdobyte w trzech najbardziej prestiżowych ogólnokrajowych konkursach pianistycznych (Steinwaya, Pearl River i Xinghai Cup) oraz główne nagrody, jakie otrzymał na liczących się konkursach międzynarodowych, m. in. Youth Gina Bachauer, E-Piano Junior, Krainev, Aarhus, Ettlingen, Beijing Chopin i Zhuhai Mozart. Jest stypendystą trzyletniego, prestiżowego programu „Morningside Music Bridge”.
Występował w Azji, Europie i Ameryce Północnej z recitalami i jako kameralista, oraz z towarzyszeniem znanych orkiestr symfonicznych, chińskich i zagranicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracował ze znanymi dyrygentami chińskimi.
Poza grą na fortepianie Hao uwielbia operę, balet, śpiew, popkulturę, wykwintną kuchnię, a także jazdę rollercosterem.

program

3 Walce op. 34
As-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3

Ballada As-dur op. 47

Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Mazurki z op. 33
D-dur nr 2
C-dur nr 3

Scherzo b-moll op. 31

Polonez As-dur op. 53

16.00

Adam Kałduńśki

Adam Kałduński pochodzi z Gdańska. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Od tamtej pory kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, a w latach 2016-2019 uczył się także równocześnie pod kierunkiem Jerzego Sulikowskiego. Jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019). Na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo. Ponadto jest laureatem: XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (2019), „Estrady Młodych” 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2019), 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2018), XI Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2017), XXII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014) i innych. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych artystów, takich jak: Edward Auer, Dang Thai Son, Nikolai Demidenko, Kevin Kenner, Tamàs Ungar, czy Dina Yoffe. Pianista chętnie występuje solo, jak i kameralnie. Ze szczególną pasją wykonuje muzykę Fryderyka Chopina, wielokrotnie koncertował na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Prezydenta Miasta Gdańska, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, zaś Stypendium Rektora dla najlepszych studentów otrzymywał czterokrotnie. W 2021 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

program

10 Preludiów z op. 28
Des-dur nr 15
b-moll nr 16
As-dur nr 17
f-moll nr 18
Fis-dur nr 13
fis-moll nr 8
H-dur nr 11
e-moll nr 4
F-dur nr 23
d-moll nr 24

Ballada F-dur op. 38

Mazurki op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
As-dur nr 3
b-moll nr 4

Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Etiuda a-moll op. 25 nr 11
Polonez As-dur op. 53