28.07.2019

12.00

Anna Maria Stańczyk

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Warszawie pod kierunkiem m.in. takich profesorów jak: Maria Poniatowska i Maryla Zubelewicz–Bojar, następnie ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie  prof. Jana Ekiera i prof. Bronisławy Kawalla. Swe umiejętności pianistyczne pogłębiała w Budapeszcie pod kierunkiem Kornela Zempleny i w Londynie z Louisem Kentnerem, z którym wielokrotnie grała koncerty na dwa fortepiany.
Występowała z orkiestrami i dała wiele recitali w Europie, Azji i obu Amerykach w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak m. in.: Filharmonia Narodowa  w Warszawie, Van Leer Hall w Jerozolimie, Filharmonic Hall w Odessie, St. Lawrence Centre w Toronto, Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room w Londynie i w Carnegie Recital Hall w Nowym Jorku, gdzie „New York Times” napisał: "Miss Stańczyk jest pianistką z prawdziwym wyczuciem romantyzmu. Jej ton, chociaż heroiczny, jest w stanie przekazać niezliczone odcienie subtelności, demonstruje ona również inteligencję i zrozumienie struktury narracyjnej, co ma kluczowe znaczenie do pojęcia tego rodzaju muzyki”.
Wzięła udział w wielu ważnych uroczystościach i festiwalach muzycznych m. in. w Tiranie, gdzie uczestniczyła w odsłonięciu pomnika Fryderyka Chopina, w obecności prezydentów Albanii i Polski, w London Thames Festival, gdzie dała pamiętne koncerty z okazji 200.lecia urodzin Chopina, St. Katherine Dock, Tower Bridge w Londynie.
Stworzyła „Wędrującą Szkołę Pianistyczną” w Wielkiej Brytanii, którą prowadziła przez wiele lat.
Za swe osiągnięcia otrzymała liczne nagrody, m.in: medal Franciszka Liszta od rządu Węgier, Order Zasługi od Polskiego Ministerstwa Kultury. Jej dwie płyty  "Anna Maria Stańczyk plays Liszt" i "24 Classical Hits” (Polskie Nagrania) otrzymały status platynowych.
Pianistka jest członkiem-założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą.
Uczestniczy w pracach jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz prowadzi mistrzowskie kursy pianistyczne w światowych ośrodkach muzycznych.           
"Anna Maria Stańczyk okazała się godną następczynią najlepszych tradycji Chopinowskich. Jej oryginalna interpretacja muzyki Chopina jest również kontynuacją stylu starych mistrzów (Paderewskiego, Małcużyńskiego, Czerny-Stefańskiej). Jej wykonanie Poloneza As-dur  było połączeniem majestatu, godności, spokoju i wewnętrznej siły.  Poetyckie i nostalgiczne walce grane były z podziwu godną prostotą". Kultura i Życie, Odessa.
 
            Twórczość Fryderyka Chopina zajmuje w repertuarze artystki szczególne miejsce:
"Odkąd po raz pierwszy usłyszałam muzykę Chopina, jej dramatyczny ton i wewnętrzne piękno przeniknęło mnie na wskroś, opanowało mój umysł i uczucia, przynosiło emocje i spokój, radość i smutek, budząc każdy mój nerw, a nierzadko wyciskało łzy z moich oczu”.

program

Polonez c-moll op. 40

3 Mazurki
C-dur op. 24 nr 2
g-moll op. 24 nr 1
B-dur op. 7 nr 1

2 Etiudy z op. 25
As-dur nr 1
a-moll nr 11

Fantazja f-moll op. 49

Mazurek a-moll op. 17 nr 4

Etiuda es-moll op. 10 nr 6

Nokturn E-dur op. 62 nr 2

Etiuda c-moll op. 10 nr 12

16.00

Ilya Maximov - Rosja

Rosyjski pianistka Ilya Maximov jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego G.B. Viotti w Vercelli we Włoszech. Jest czołowym laureatem ponad piętnastu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals (Hiszpania), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Hilton Head (USA), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Jose Iturbi (Hiszpania) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szkocji.

Występował w najbardziej cenionych salach koncertowych i festiwalach na świecie w Europie, Azji i Ameryce, w tym Salle Cortot w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chamber Hall of Berlin Philharmonie, Morinomiye Piloti Hall w Osace, Suginami Kokaido w Tokio, Esplanade Hall w Singapurze , Teatr A. Roldán w Hawanie, Palau de la Musica w Walencji, Palau de la Música w Barcelonie, Real Academia de Bellas Artes w Madrycie i La Sapienza w Rzymie.

Regularnie występuje jako solista i z różnymi orkiestrami, takimi jak Royal Scottish National Orchestra, Orkiestra Teatro Carlo Felice, Wuhan Symphonic Orchestra, Singapore Youth National Symphonic Orchestra, Raanana Symphonette Orchestra, Orchestra Simfònica del Valles, Bach Chamber Orchestra, Havana National Symphonic Orchestra, Hilton Head Symphony Orchestra, między innymi. Współpracował z takimi dyrygentami jak Justus Franz, James P Liu, Misha Katz, Darrell Ang i James Ross.

Ilya ukończył Conservatori del Liceu w Barcelonie, Royal College of Music w Londynie i Universitat Mozarteum Salzburg, gdzie uczył się u znanych pianistów i pedagogów Stanislava Pochekina, Dmitri Alexeev i Pavel Gililov.

Obok kariery solowej Ilya jest asystentem na Universitat Mozarteum Salzburg w klasie prof. Pavel Gililov.

program

Polonez-Fantazja As-dur op. 61

Berceuse Des-dur op. 57

2 Walce z op. 64
cis-moll nr 2
As-dur nr 3

Nokturn f-moll op. 55 nr 1

Polonez As-dur