27.09.2020

12.00

Andrzej Wierciński

Urodzony w 1995 roku w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę muzyczną w wieku 6 lat. Początkowo uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie ucząc się od podstaw teorii muzyki oraz praktyki wykonawczej. Następnie zdał egzamin do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. W czerwcu 2019 roku zdobył tytuł magistra w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.

Jego wysiłki zaowocowały wieloma imponującymi nagrodami na prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie (I nagroda, 2011), na Międzynarodowym Konkursie im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego, 2011), na Ogólnopolskim Konkursie w Koninie (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego, 2012), na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów w Warszawie (I nagroda, 2012), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (finalista, nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, 2013), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr. 4, 2017), na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu “Masters Neapolitan Piano Competition” (1 nagroda oraz wiele innych znaczących nagród, takich jak kontrakt z wytwórnią z Chinach, koncerty po Danii, Chinach i Włoszech czy możliwość współpracy z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską, 2018), na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu (Złoty Medal, 2019), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest we Francji (1 nagroda oraz szereg nagród pozaregulaminowych - w tym kontrakt płytowy z wytwórnią KNS classical oraz tournee koncertowe po krajach europejskich, 2019), na Berlińskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (srebrny medal, 2019) i na Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (zwycięzca nagrody honorowej oraz wielu innych nagród, 2019). W październiku 2019 roku Andrzej zdobył trzecią nagrodę oraz brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie w Hong Kongu.

Mając 19 lat Andrzej Wierciński zasłynął na 46 Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobywając pierwszą nagrodę oraz grono stałych słuchaczy jego muzyki.

Andrzej koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Japonii i Indonezji. Współpracował z firmą KAWAI, która wielokrotnie zapraszała go do Azji na tournee. Nawiązał również kontakt z firmą koncertową Japan Arts. Wielokrotnie grywał recitale w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w muzeum tego kompozytora w Warszawie. Współpracował również z najlepszymi orkiestrami w kraju takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Kameralna Orkiestra Elbląska i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Jednym z ważniejszych koncertów w jego życiu był występ podczas festiwalu Polski na EXPO w Milanie w Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo, gdzie artysta wykonał koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka. Andrzej wystąpił również na prestiżowym Festiwalu “Music Fest Perugia” we Włoszech, gdzie wykonał recital składający się z dzieł Rachmaninova, Liszta oraz Chopina. Ponadto kooperował z maestro Alexandrem Liebreichem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. Podczas wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z Księżną Japonii Masako Owadą w Tokyo zagrał recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość.

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar, czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.

W dorobku pianisty znajduje się płyta CD nagrana dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Płyta nagrana na fortepianie koncertowym marki Steinway w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku zawiera kompozycje Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Domenico Scarlattiego.

Artysta nie tylko skupia się na muzyce solowej, ale również na graniu kameralnym - aktualnie w repertuarze posiada Kwintet Fortepianowy A. Dworzaka A-dur op. 81 nr. 2, Sonatę Skrzypcową L. van Beethovena c-moll op. 30 nr. 2 oraz Sonatę Skrzypcową F. Schuberta nr.2 a-moll D.385.

Obecnie Andrzej jest studentem na jednym z najbardziej renomowanych uniwersytetów w Europie - Mozarteum Universitat w Salzburgu, w klasie Profesora Pavla Gililova.