26.07.2020

12.00

Rafał Alexander Łuszczewski

Zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra mając 16 lat. Występując z powodzeniem w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy zaskarbił sobie najwyższe uznanie zachwyconych słuchaczy oraz krytyków muzycznych. Dziś, po 20 latach owocnej kariery, należy do najwybitniejszych artystów swojej generacji.

Od 2001 r. jest wpisany jako Artysta Steinway'a na elitarną listę pianistów "The Steinway & Sons Artists' Roster" w Nowym Jorku. Znany również jako artysta firmy Montblanc, dzięki wydanemu przez nią nagraniu Koncertu fortepianowego e-moll Op.11 Fryderyka Chopina z orkiestrą Philharmonia of the Nations z Hamburga z okazji 150.rocznicy śmierci Chopina pod nazwą "L'Hommage a Frederic Chopin".


Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau da Musica w Barcelonie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, "KKL" w Lucernie, Palais des Nations w Genewie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Suntory Hall w Tokio, Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro, Salon Dorado w Buenos Aires, Teatro Solis w Montevideo, Verbrugghen Hall w Sydney, Linder Auditorium w Johannesburgu.

Gościł też na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, np. Lucerne Festival oraz Pianoforte a Bellinzona w Szwajcarii, Schleswig-Holstein Festival i Oraniensteiner Festwochen w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Festiwalu Krakowska Wiosna, Lipatti Festiwal w Bukareszcie, Carlisle Int'l Summer Festival w Anglii, Festival d'Orleans we Francji, Festiwalu Sarajewska Zima w Bośni, Festiwalu l'Octobre Musicale w Tunezji, Festival Cervantino w Meksyku, Festiwalu Chopiniana w Argentynie (Buenos Aires), Festival Internacional de Musica de Londrina w Brazylii, Kuala Lumpur International Piano Festival w Malezji, Palm Beach Festival w USA, a także w Hiszpanii, Holandii, Norwegii i innych.


Łuszczewski jest jednym z najwybitniejszych absolwentów słynnego pedagoga i pianisty, Profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze, gdzie ukończył Koncertowe Studia Podyplomowe pod okiem Maestro Lazara Bermana. Doskonalił także swe umiejętności we Włoszech, w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imola. Ponadto istotny wpływ na ukształtowanie jego artystycznego oblicza miał Maestro Alexis Weissenberg. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich, kształcąc się m.in. pod kierunkiem Krystiana Zimermana, Gyorgy Seboka i Johna O'Conora.

Kunszt artystyczny Pianisty potwierdziły najwyższe laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. "Clara Schumann" w Niemczech, "Maria Canals" w Hiszpanii, "Luis Sigall" w Chile oraz "Dinu Lipatti" pod patronatem UNESCO w Bukareszcie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP. Był trzykrotnie laureatem konkursu stypendialnego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna uhonorowana została ponadto nagrodą Prezydenta Rumunii, wyróżnieniem Rady Miasta Rio de Janeiro oraz Nagrodą Artystyczną Wojewody Opolskiego, a także specjalnym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz nagrodą Festiwalu Pianistyki Polskiej. Pianista jest również stypendystą Rządu Niemieckiego (DAAD).

program

Impromptu As-dur op. 29
Impromptu Fis-dur op. 36
Impromptu Ges-dur op. 51
Fantazja-Impromptu cis-moll op. 66
Lento con gran espressione cis-moll op. posth.
Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez A-dur op. 40 nr 1