26.06.2022

12.00

Kamil Pacholec

Kamil Pacholec urodził się 11.11.1998. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W wieku jedenastu lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Nagrody Grand Prix oraz I miejsca w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012), I miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsca w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014), I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gorlitz (2015), Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016). Jest także laureatem pierwszego miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, zarówno jako solista w 2011, jak i w duecie w 2013 roku.
W 2016 roku został zwycięzcą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.
W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benedetti Michelangeli Prize” (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.
W roku 2019 na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Im. I. J. Paderewskiego zdobył II nagrodę, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonia Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie.
Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Ukrainie, USA oraz Japonii.
W 2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu „Chopin a Paris”, festiwalu Chopinowskim w Nohant, dwukrotnie na Festiwalu Paderewskiego w Raleigh w USA (2017, 2018) oraz Festiwalu Chopinowskim w Omotesando w Tokyo (2019). Przyniosły mu one wiele entuzjastycznych recenzji, podkreślających „doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje”.
Występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów, Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W 2012 roku został objęty programem pomocy dla wybitnie utalentowanych nastolatków zarządzanym przez Polski Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie. W swoim rodzinnym mieście otrzymywał nagrody „Talenty Świętokrzyskie” (2012, 2014, 2016, 2018, 2020), „Nadzieja Miasta Kielce” (2016) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce (2021) . Otrzymał stypendia Narodowego Centrum Edukacji Artystycznej (2015, 2016), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2015) oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2016). W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018”. Od 2016 roku jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”.

16.00

Alicja Fiderkiewicz

Alicja Fiderkiewicz pochodzi z Warszawy. Gdy miała trzy lata jej niezwykły talent muzyczny zauważyła nauczycielka fortepianu jej starszej siostry. Słuchając gry Alicji nauczycielka zwróciła uwagę na olbrzymi potencjał dziewczynki i jej pasję do muzyki. I tak w wieku siedmiu lat Alicja rozpoczęła naukę gry na fortepianie w klasie prof. Krystyny Bocianowskiej w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Dwa lata później Alicja została przyjęta do Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium, gdzie dostała się pod opiekę prof. Tatiany Jewgieniewny Kestner. W czasie sześcioletniego pobytu w Moskwie Alicja wystąpiła przed Tatianą Nikołajewą, Swiatosławem Richterem i Emilem Gilelsem.
Po powrocie do Polski Alicja kontynuowała naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Wandy Łosakiewicz i prof. Zbigniewa Drzewieckiego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego.
W trakcie następnych 4 lat w Warszawie Alicja została zwyciężczynią Ogólnokrajowych Konkursów im. Bacha i im. Beethovena, a także każdego roku zdobywała stypendium chopinowskie. W rezultacie tych sukcesów pianistka otrzymywała propozycje występów w Polsce, m.in. w Żelazowej Woli, i w znanych miejscach w Warszawie – w Parku Łazienkowskim, na Zamku Ostrogskich i w Sali Filharmonii Warszawskiej.
Po ukończeniu z wyróżnieniem nauki w szkole im. K. Szymanowskiego, Alicja Fiderkiewicz zdecydowała się kontynuować studia muzyczne za granicą. Została studentką polskiego pianisty, prof. Ryszarda Baksty, w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Po niecałych trzech miesiącach na uczelni przyznano jej stypendium na pozostałe 5 lat studiów licencjackich i na następny rok studiów magisterskich. Prof. Bakst miał wielki wpływ na muzyczny rozwój Alicji, zwłaszcza w zakresie brzmienia, które niektórzy krytycy, pisząc o jej CD z muzyką Chopina, określili jako „niezwykle piękne”.
Podczas studiów w Royal Northern College of Music Alicja zdobyła szereg nagród przyznanych jej przez uczelnię, i nie tylko, oraz w konkursach muzycznych. Reprezentowała swoją uczelnię w salach koncertowych Wielkiej Brytanii. Brała udział w kursach mistrzowskich – w trakcie jednego z nich wykonała dla prof. Vlado Perlemutera utwór Ravela „Gaspard de la Nuit”. Studia w zakresie wykonawstwa i nauczania ukończyła z wyróżnieniem.
W trakcie swej kariery scenicznej wystąpiła ze znanymi orkiestrami, m.in. The Halle, Da Camera, Manchester Camerata, La Scala in Milan, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Frank Cliff, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Kenneth Page, Owain Orwell Hughes, Pierluigi Urbini.
Alicja zdobyła I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dudley (Wielka Brytania) oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Premio Dino Ciani” w La Scali (Mediolan), gdzie jej gra została wysoko oceniona przez Marthę Argerich, Fou T’Songa i włoskich krytyków.
Alicja była stypendystką portugalskiej Fundacji im. Calouste Gulbenkiana.
Pianistka intensywnie koncertowała w Wielkiej Brytanii. Wystąpiła z recitalami w londyńskich salach koncertowych: Wigmore Hall, St. John's Smith Square, St-Martin's-in-the-Fields, a także m.in. w Manchesterze, Liverpoolu, Birmingham, Glasgow i na Wyspie Man. Koncertowała w Polsce, Rosji, Ukrainie, Izraelu, we Włoszech, w Szwajcarii, na Cyprze, w Hiszpanii, Finlandii, Japonii, USA, Singapurze i Malezji.
Na kilka lat zrezygnowała z publicznych występów, skupiając się na swych obowiązkach pedagogicznych na wydziale instrumentów klawiszowych w Chetham’s School of Music w Manchesterze. Po powrocie na scenę ponownie dała się poznać jako świetna pianistka koncertująca i nagrywająca.
Alicja Fiderkiewicz często udziela się jako wykładowca prestiżowej Międzynarodowej Letniej Szkoły dla Pianistów organizowanej przez Chetham’s School of Music, prowadzi kursy mistrzowskie w Wielkiej Brytanii i za granicą oraz jest jurorem konkursów.
Występowała w programach radia i telewizji BBC i radiostacji lokalnych. Jej cztery płyty CD, nagrane dla firmy fonograficznej Divine Arts, zdobyły znakomite recenzje.
Pianistka bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz różnych akcji pomocowych oraz w zbiórkach pieniężnych wspierających kościoły i zabytkowe miejsca w Wielkiej Brytanii i w innych krajach.

program

Nokturn fis-moll op. 48 nr 2
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Impromptu Fis-dur op 36
Barkarola Fis-dur op. 60
Preludium cis-moll op. 45
Polonez-Fantazja As-dur op. 61