25.09.2022

12.00

KAMILA SACHARZEWSKA

Kamila Sacharzewska urodziła się w 2001 roku w Suwałkach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach. Obecnie jest studentką pierwszego roku studiów I stopnia na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Wojciech Świtała, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Katarzyna Popowa-Zydroń, Petras Geniusas, Joanna Ławrynowicz-Just, Paweł Zawadzki, Grzegorz Kurzyński, Gintaras Janusevicius.
Laureatka wielu konkursów. Do jej ostatnich osiągnięć należą: I miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Fenomeny Muzyczne 2020”, Grand Prix oraz nagroda - występ w Carnegie Hall (w 2021) w Nowym Jorku na XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition w Corpus Christi, Texas (2020), oraz I nagroda na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2019)
Występowała jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków Filharmonii w Kownie, Wileńską Orkiestrą Kameralną w Wilnie oraz Suwalską Orkiestrą ,,Camerata dell Arte”. Wielokrotnie brała udział w koncertach z cyklu „kwadranse muzyczne” oraz ,,sobotnie recitale” w Żelazowej Woli, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Łazienkach Królewskich i w Filharmonii Opolskiej. Wykonała również recitale na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym ,,Chopin w Sercu Warszawy” oraz ,,Estrada Młodych” w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi.
W styczniu 2019 roku wzięła udział w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej „Feuerwerk Einbeck” promującej utalentowanych młodych pianistów z całego świata, gdzie wspólnie wystąpiła w kilku koncertach w Niemczech. W ramach nagród konkursowych wystąpiła również w Hiszpanii, Francji, Białorusi, Litwie.
Kamila jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką programu „Młoda Polska”, a w 2019 roku otrzymała stypendium Międzynarodowej Akademii Pianistycznej „Feuewerk Einbeck” w Niemczech.

program

Polonez fis-moll op. 44
2 Mazurki z op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
Etiuda e-moll op. 25 nr 5
Walc Es-dur op. 18
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Ballada g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53

16.00

Andrzej Wierciński

Andrzej Wierciński urodził się w 1995 roku w Warszawie. Regularną naukę muzyki podjął w wieku 6 lat, od 2010 roku w klasie fortepianu Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, zaś od 2014 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały. W 2020 roku ukończył studia podyplomowe w Mozarteum Universität w Salzburgu, w klasie Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. W 2012 roku uczestniczył w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary.
Wśród najważniejszych osiągnięć artystycznych na szczególną uwagę zasługują: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), I miejsce w 6. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistyczny w Budapeszcie (2014 rok), III miejsce w 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014). Jest też finalistą oraz zdobywcą specjalnej nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na 10. Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (2013). Ponadto zdobył I miejsce w 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Golden Ring” w Słowenii (2014), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu “Masters Neapolitan Piano Competition” (2018), Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu (2019), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Antoine de Saint Exupéry” w Saint-Priest, (Francja 2019). W październiku 2019 roku artysta zdobył trzecią nagrodę oraz brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie w Hong Kongu.
Andrzej Wierciński koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Japonii i Indonezji. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jednym z ważniejszych koncertów w jego życiu był występ podczas Festiwalu Polskiego na EXPO w Mediolanie w Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo, gdzie artysta wykonał koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka.
Jest laureatem Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia, a także Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.

program

Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Mazurki op. 59
a-moll nr 1
As-dur nr 2
fis-moll nr 3
Scherzo E-dur op. 54
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22