25.08.2019

12.00

Nikolay Khozyainov - Rosja

Nikolay Khozyainov jest jednym z najbardziej niezwykłych pianistów swojego pokolenia. Jego muzykalność i drapieżna technika wzruszały publiczność całego świata. Koncertował na głównych światowych scenach, jak Carnegie Hall i Lincoln Center
w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Luwr
i Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Sala Czajkowskiego w Moskwie i Suntory Hall w Tokio.
Khozyainov występował razem z Tokyo Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Warsaw Philharmonic Orchestra, Czech National Symphony Orchestra, Russian State Symphony Orchestra, The Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra of Ireland oraz wieloma innymi.
W styczniu 2018 r. jego koncertu w tokijskiej Suntory Hall wysłuchał cesarz Japonii Akihito wraz z cesarzową Michiko.
Urodzony w Błagowieszczeńsku w obwodzie amurskim, na dalekim wschodzie Rosji, Khozyainov zaczął grać na fortepianie w wieku pięciu lat. Jego talent muzyczny został natychmiast odkryty - przeniósł się do stolicy by kontynuować naukę w Centralnej Szkole Muzycznej i w wieku siedmiu lat debiutował z koncertem fortepianowym Händla w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Do maja 2015 r. kontynuował studia w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Obecnie mieszka
w Niemczech, gdzie studiuje podyplomowo pod kierunkiem prof. Arie Vardi'ego
w Hochschule für Musik w Hanowerze.
Nikolay Khozyainov był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. Przy tej okazji krytycy pisali On był najbliższy Chopina. Grał skromnie, głęboko, ale z wyrazem. Jego wykonania miały w sobie duchowy dźwięk. Chopin mówił, że najważniejsza jest prostota i naturalność. On to miał.
W roku 2012 otrzymał I Nagrodę Dublin International Piano Competition oraz
II Nagrodę Sydney International Piano Competition oraz nagrody specjalne
za "Najlepsze wykonanie obydwu koncertów fortepianowych wg członków the Sydney Symphony Orchestra", "Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Liszta", "Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Schuberta", "Najlepsze wykoanie etiudy wirtuozowskiej" oraz dla "Najmłodszego finalisty".

W roku 2011 wydawnictwo Accord wydało debiutancką płytę CD zawierającą utwory Chopina i Liszta. W roku 2012 nagrał drugi album prezentujący dzieła Chopina wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Kolejnym albumem była podwójna płyta nagrana przez JVC Victor zawierająca dzieła Beethovena, Schuberta, Chopina i Liszta, nagrana w Japonii. Jego ostatni album wydany w 2014 roku zawiera unikalny wybór utworów Ravela, Chopina i Liszta.

program

Polonez As-dur op. 53

2 Nokturny
c-moll op. 48 nr 1
H-dur op. 62 nr 1

Ballada F-dur op. 38

Berceuse Des-dur op. 57

Preludium cis- moll op. 45

2 Mazurki
fis-moll op. 59 nr 3
f-moll op. 68 nr 4

Ballada f-moll op. 52

16.00

Tomoharu Ushida - Japonia

Urodzony w Iwaki City, Fukushima 16 października 1999 r. Zaraz po urodzeniu rodzina Tomoharu przeniosła się do Szanghaju, gdzie dorastał aż do 6 roku życia.
Tomoharu wykazał się wyjątkowym talentem muzycznym od najmłodszych lat i rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 3 lat. W wieku 5 lat zdobył pierwszą nagrodę w konkursie pianistycznym dla dzieci organizowanym przez Shanghai City. Od 2008 roku (gdy miał 8 lat) zdobywał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopina w Azji przez 5 kolejnych lat. W lutym 2012 roku Tomoharu zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Akademii Fortepianowej Hamamatsu (najmłodszy zwycięzca w historii konkursu). W marcu 2012 roku (w wieku 12 lat) została wydana jego pierwsza płyta CD przez Universal Music Japan. Był to najmłodszy debiut CD japońskiego pianisty w historii.
Od tego czasu Tomoharu koncertuje w całej Japonii, a jego płyty są wydawane regularnie.
W 2014 roku odbył tournée po Japonii z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną prowadzoną przez Stefana Vladara. Po raz pierwszy Tomoharu wystąpił wtedy z zagraniczną orkiestrą. We wrześniu 2014 roku został zaproszony do gry z Orkiestrą Symfoniczna w Kaohsiung na Tajwanie. Tomoharu występował jako solista w japońskich tournée Orkiestry Narodowej pod kierunkiem Michaiła Pletneva w 2015 i 2018 r., Węgierskiej Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Ken-ichiro Kobayashiego w 2016 r. oraz Warszawskiej Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jacka Kaspszyka w 2018 roku. W marcu 2017 roku został zaproszony do gry z Tajską Orkiestrą Symfoniczną w Bangkoku.
Tomoharu zdobył drugą nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Hamamatsu w 2018 r.

program

Ballada g-moll op. 23

Preludia op. 28
1. C-dur 13. Fis-dur
2. a-moll 14. es-moll
3. G-dur 15. Des-dur
4. e-moll 16. b-moll
5. D-dur 17. As-dur
6. h-moll 18. f-moll
7. A-dur 19. Es-dur
8. fis-moll 20. c-moll
9. E-dur 21. B-dur
10. cis-moll 22. g-moll
11. H-dur 23. F-dur
12. gis-moll 24. d-moll