24.07.2022

12.00

Jacek Kortus

Jacek Kortus (ur. 1988 r. w Poznaniu) ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.
Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych organizowanych w Polsce, a w 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.
Pianista wielokrotnie uzyskiwał stypendia, w tym dwukrotnie stypendium Ministra Kultury.
W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W roku 2015 ukazała się płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.
W roku 2017 otrzymał Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury.

program

Nokturn cis-moll op. posth.
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Ballada F-dur op. 38
Etiuda c-moll op 10 nr 12
Preludium e-moll op. 28 nr 4
Scherzo h-moll op. 20
Polonez As-dur op. 53

16.00

Marcin Wieczorek

Marcin Wieczorek naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Studia licencjackie odbył pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej oraz dr Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obecnie odbywa studia magisterskie pod kierunkiem prof. Stefana Wojtasa. Swoją grę doskonalił także na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Eugena Indjića, Diny Yoffę, Janusza Olejniczaka i Katarzyny Popowej-Zydroń.
Laureat licznych nagród na konkursach pianistycznych w Polsce i za granicą, m. in. Nagrody Specjalnej na Festiwalu Pianistycznym „Bolzano-Bozen" w 2016 roku oraz I nagrody za wykonanie koncertu z orkiestrą na Indiana University w 2018 roku.
Występował w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Węgrzech, Chorwacji i Polsce w renomowanych salach, takich jak sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Łódzkiej, Auer Hall w Indiana University w Bloomington czy Ganz Hall w Roosevelt University w Chicago. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Robert Carter Austin, David Neely, Johnathan Brett, Maciej Żółtowski czy Wojciech Pławner.
Wielokrotnie zapraszany na liczne festiwale na całym świecie. Występował między innymi na Festiwalu Chopinowskim w Genewie w 2013 i 2015 roku, Festiwalu Deia na Majorce w 2019 roku, Festiwalu Pianistycznym w Karlovac w Chorwacji w 2014 roku i Festiwalu Bolzano- Bozen w 2016 roku.
Nagrywał dla Telewizji Polskiej (TVP) oraz Polskiego Radia. Laureat wielu stypendiów artystycznych, w tym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Prezydenta miasta Radomia.

program

Etiuda C-dur op. 10 nr 1
Ballada g-moll op. 23
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Etiuda e-moll op. 25 nr 5
Scherzo h-moll op. 20
Walc As-dur op. 34 nr 1
Walc a-moll op. 34 nr 2
Walc F-dur op. 34 nr 3
Scherzo b-moll op. 31
Polonez As-dur op. 53