22.09.2019

12.00

Wojciech Świtała

Wojciech Świtała, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991-1996 pracował pod kierunkiem profesorów Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i Jeana-Claude'a Vanden-Eyndena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego pianisty Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.
Koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (m.in. z Sinfonią Varsovia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów, jak Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk i Tomasz Bugaj. Poza działalnością solistyczną pianista chętnie sięga po utwory kameralne, wykonując je ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, The Royal String Quartet czy orkiestrą Aukso.
Wojciech Świtała dokonał wielu nagrań płytowych z muzyką Ferenca Liszta, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina (w tym scherza, walce oraz ronda w edycji Wydania Narodowego). W latach 2000 i 2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione Grand Prix du Disque Frédéric Chopin, a w 2002 roku uhonorowane nagrodą Fryderyk. W roku 2003 pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy'ego dla wytwórni BeArTon, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem - komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla firmy Sony Music Polska. Jesienią 2006 roku ukazała się jego płyta zarejestrowana w technologii Super Audio CD z utworami Zarębskiego nagrana z Royal String Quartet, w 2007 opublikowany został album wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Chopinowskimi Preludiami op. 28 nagranymi na fortepianie marki Pleyel z 1848 roku oraz z Andante spianato i Wielkim Polonezem op. 22 zarejestrowanymi na Erardzie z roku 1849. W 2008 nakładem firmy DUX ukazała się płyta Wojciecha Świtały z Piotrem Pławnerem, zawierająca utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, która otrzymała nagrodę Fryderyk 2009. W roku 2010 pianista zarejestrował w sali Konserwatorium Paryskiego wraz ze śpiewaczką Ewą Iżykowską komplet pieśni Fryderyka Chopina. Materiał został wydany w formacie Blu-ray w ramach kolekcji Narodowego Centrum Kultury. Najnowsze nagrania to rejestracja ballad Fryderyka Chopina na instrumencie współczesnym oraz historycznym Pleyelu (publikacja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, rok 2012).
Od roku 1998 Wojciech Świtała zajmuje się pracą pedagogiczną - obecnie jest profesorem akademickim w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; w kadencji 2008-2012 pełnił również funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki. We wrześniu 2012 roku objął kierownictwo Katedry Fortepianu. Zasiadał w jury takich konkursów pianistycznych, jak: Międzynarodowy Konkurs im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkurs na stypendia fundacji Yamaha, Konkurs EPTA w Krakowie i innych. W roku 2015 po raz pierwszy będzie jurorem w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Artysta w 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

program

Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Barkarola Fis-dur op. 60

Preludium h-moll op. 28 nr 6

4 Mazurki op. 67
G-dur nr 1
g-moll nr 2
C-dur nr 3
a-moll nr 4

Preludium e-moll op. 28 nr 4

4 Mazurki op. 68
C-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3
f-moll nr 4

Polonez As-dur op. 53

16.00

Julia Łozowska

Urodziła się w 2001 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku
6 lat metodą Suzuki u prof. Marzeny Jasińskiej i pod jej okiem uczyła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie. Obecnie jest uczennicą czwartej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Zdobyła nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w tym m.in. Grand Prix, I miejsce oraz nagrodę specjalną dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2017), Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”
w Koninie (Konin-Żychlin, 2016), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i Kompozytorzy Francuscy” (Siedlce, 2015), I miejsce na XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Konin, 2018), I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Narva – Estonia, 2018), I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina na Konkursie „Laur Chopina” (Wielkij Novgorod - Rosja, 2017), została finalistką Konkursu Indywidualności ATMA (Zakopane, 2017), zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. A. Wesołowskiej i H. Wesołowskiej-Madetko (Katowice, 2015), I nagrodę w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich (Kraków, 2014), II nagrodę na IX Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA (Kraków, 2018), dwukrotnie II nagrodę, nagrodę specjalną NIFC oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na XXIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży (Szafarnia, 2016 i 2013), II nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (Kielce, 2015), II nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci (Jelenia Góra, 2014), VII nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (Chiny, 2016), a także wyróżnienie na konkursie w Ekaterinburgu (Rosja, 2016).
Koncertowała w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, Konserwatorium w Pekinie
w Chinach oraz wielokrotnie w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Żelazowej Woli i na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystąpiła z recitalami w NOSPR w Katowicach, na Zamku w Łańcucie, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w ramach cyklu „Młode talenty”
w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Pampelunie w Hiszpanii.
Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska, osiągnięcia artystyczne), Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji im. J. Elsnera oraz The Concert Artists’ Promotion Trust.

program

Preludium cis-moll op. 45

Bolero C-dur op. 19

Walc As-dur op.34 nr 1

Rondo Es-dur op.16

4 Mazurki op. 30
c-moll nr 1
h-moll nr 2
Des-dur nr 3
cis-moll nr 4

Scherzo h-moll op.20