20.09.2020

12.00

Rinko Kobayashi

Rinko Kobayashi w wieku pięciu lat, jako „cudowne dziecko”, występowała regularnie w radiu i telewizji. Studiowała u profesorów: Mieczysława Munza, Edwarda Auera i Andrzeja Jasińskiego.
Swój pierwszy sukces pianistka odniosła wygrywając konkurs laureatów NHK-Mainichi Music Competitions w roku 1973. W roku 1980 na Konkursie Chopinowskim otrzymała dyplom i nagrodę specjalną. Od tej pory rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera.
Artystka dawała recitale i grała z orkiestrami w wielu krajach świata, m.in.w Weil Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie słuchacze zgotowali jej stojącą owację, w Wigmore Hall w Londynie, koncertowała podczas oficjalnej wizyty Królowej Danii Małgorzaty II w Polsce a także brała udział w cyklu koncertów mistrzowskich w Wiedniu. Od 1987 roku przez wiele lat była solistką Orkiestry kameralnej Polskiego Radia i Telewizji. Pianistka każdego roku odbywa tournees po Polsce, występując w prawie wszystkich filharmoniach a także w innych krajach i w rodzimej Japonii. Rinko Kobayashi również występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.
W 1988 roku artystka została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki medalem ” Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, m.in. za jej wkład w popularyzację muzyki Chopina na świecie.
Dokonała też wielu nagrań płytowych oraz radiowych i telewizyjnych. W 1999 roku jako pierwsza w Polsce za nagrania muzyki poważnej fortepianowej dostała „Złotą Płytę” za CD „Chopin Forever”. W 2000 roku także jako pierwsza w Polsce, za CD na fortepian solo, otrzymała „Platynową Płytę”. Jej płyta z nagraniami utworów Romana Maciejewskiego została nominowana do nagrody „Fryderyk”.
W 2002 roku, Rinko Kobayashi otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.