02.08.2020

12.00

Tomasz Ritter

Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Student Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Michaiła Voskresienskiego (fortepian), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian historyczny).
Urodzony 21 stycznia 1995 roku w Lublinie, gdzie w 2002 roku rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 roku został uczniem prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym klawesynów Petrem Šeflem oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha.
W listopadzie 2011 roku zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, otrzymał również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz wiele nagród pozaregulaminowych. We wrześniu 2018 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.
Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu "Mlady Klavir" Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł "Talent Mladeho Klaviru"); III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Szymanowski in memoriam" w Warszawie (2011, I nagroda). W 2018 roku został nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka poważna".
Koncertował w wielu krajach Europy, także w Rosji i Japonii. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, śpiewaczką Eleną Zolotovą, flecistą Benedekiem Csalogiem. W 2014 r. ukazała się płyta pianisty z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania).


Program

Lento con gran espressione cis-moll op. posth.
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Mazurek gis-moll op. 33 nr 1
Polonez gis-moll op. posth.
Mazurek h-moll op. 33 nr 4
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Walc a-moll op. 34 nr 2
Mazurek C-dur op. 33 nr 2
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Etiuda c-moll op. 25 nr 12