19.08.2018

12:00

Julia Łozowska

Urodziła się w 2001 roku w Warszawie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat metodą Suzuki u prof. Marzeny Jasińskiej. Obecnie jest uczennicą czwartej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Zdobyła nagrody i wyróżnienia na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w tym m.in. Grand Prix, I miejsce oraz nagrodę specjalną dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej w 2017 r., Grand Prix na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie , Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i Kompozytorzy Francuscy”, I miejsce na XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Estonii, I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina na Konkursie „Laur Chopina”w Rosji, dwukrotnie II nagrodę, nagrodę specjalną NIFC oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na XXIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

Koncertowała m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, Konserwatorium w Pekinie oraz wielokrotnie w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Żelazowej Woli i na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystąpiła z recitalami w NOSPR w Katowicach, w ramach cyklu „Młode talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Pampelunie w Hiszpanii.

Program

Nokturn H-dur op. 9 nr 3

Etiuda h-moll op.25 nr 10

Ballada g-moll op.23

Mazurek a-moll op.17 nr 4

Walc As-dur op. 34 nr 1

Polonez fis-moll op. 44

16:00

Maria Szraiber

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Bolesława Woytowicza, swoje umiejętności doskonaliła w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem Tatiany Nikołajewej i Rudolfa Kerera.

Koncertowała w wielu krajach europejskich, także w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Korei Południowej i Australii. Dokonała licznych nagrań. W szerokim repertuarze pianistki muzyka Chopina i Debussy’ego zajmuje szczególne miejsce. Artystka nie tylko prezentuje ją na estradach koncertowych, ale także wygłasza ilustrowane muzyką wykłady na temat interpretacji dzieł tych kompozytorów.

Równolegle z działalnością koncertową Maria Szraiber zajmuje się artystyczną pedagogiką pianistyczną. Jest profesorem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadzi kursy mistrzowskie oraz seminaria w kraju i za granicą, pełni także funkcję jurora polskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Maria Szraiber jest również zaangażowana w pracę badawczą w dziedzinie pianistyki. Literatura fortepianowa, zawarty w niej interpretacyjny potencjał, a także wielkie osobowości kompozytorów i wykonawców, stały się tematem wielu jej artykułów publikowanych w prasie muzycznej i zeszytach naukowych polskich i zagranicznych uczelni.

Program

3 Mazurki
g-moll op. 24 nr 1
G-dur op. 50 nr 1
cis-moll op. 50 nr 3

Barkarola Fis-dur op. 60

Nokturn F-dur op. 15 nr 1

2 Walce
cis-moll op. 64 nr 2
As-dur op. 34 nr 1

Scherzo b-moll op. 31