19.06.2022

12.00

Ashley Fripp

Brytyjski pianista Ashley Fripp studiował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Ronana O'Hora i w Scuola di Musica di Fiesole we Włoszech u Eliso Virsaladze. W 2021 uzyskał stopień doktora w zakresie muzyki fortepianowej (współczesnego) brytyjskiego kompozytora Thomasa Adèsa.

Pianista prowadzi intensywną działalność koncertową, występując solo, z orkiestrą i jako kameralista w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i Australii, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu czy Concertgebouw w Amsterdamie – oraz w filharmoniach w Kolonii, Paryżu, Luksemburgu, Warszawie, Brukseli, Londynie, Budapeszcie, Atenach, Dortmundzie, Lizbonie i Sztokholmie.

Ashley Fripp jest laureatem kilkunastu krajowych i międzynarodowych konkursów, m. in. w Hamamatsu (Japonia), we Francji (Concours Européen de Piano), w Birmingham i w Leeds. Koncertował w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Polsce.

Pianista jest częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych (BBC, Euroclassical, Eurovision TV). Występował w krajowych rozgłośniach radiowych Węgier, Hiszpanii, Luksemburga, Holandii, Polski, Belgii i Portugalii. W swym dorobku ma też nagrania płytowe – oba Koncerty Chopina, zarejestrowane wraz z Kammerorchester der Universität Regensburg, ukazały się na płycie Spektral Records w roku 2013. W roku 2018 firma płytowa Willowhayne Records wypuściła album pianisty z repertuarem solowym Jana Sebastiana Bacha, Thomasa Adèsa i Fryderyka Chopina. Ashley Fripp nagrał też płytę z muzyką lat dwudziestych XX wieku z saksofonistą klasycznym Jonathanem Radfordem. Płyta ukazała się w tym roku nakładem firmy fonograficznej Champs Hill Records.

program

Impromptu As-dur op. 29
Impromptu Fis-dur op. 36
Impromptu Ges-dur op. 51
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Barkarola Fis-dur op. 60
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

16.00

Adam Mikołaj Goździewski

Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia w Skierniewicach w klasie fortepianu Anny Grzegorkiewicz-Ciesielskiej. Jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz oraz prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Występował w wielu salach koncertowych w Polsce, takich, jak Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowe w Warszawie, Dworek Chopina w Żelazowej Woli, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, Teatr w Teremiskach, Pałac Prymasowski w Skierniewicach, a także w wielu innych salach koncertowych.

Wspólnie z Julią Wrońską (skrzypce) oraz Mikołajem Burzyńskim (wiolonczela) tworzy trio fortepianowe, które zdobyło wiele prestiżowych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej m.in. w Warszawie, Izabelinie, czy Rybniku. Trio prowadzi czynną działalność koncertową, występując m.in. w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, czy siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Słowenii, Rosji, na Ukrainie i we Włoszech.

Pracował pod kierunkiem takich pianistów, jak Ewa Pobłocka, Jerzy Romaniuk, Nelly Ben-Or (Wielka Brytania), Waldemar Wojtal, Andrzej Jasiński, Taras Wasko, Jose Gallardo (Argentyna, Niemcy), Lidia Triakina (Rosja), Aleksiej Sokołow (Rosja, Chiny), Przemysław Lechowski (Polska, Rosja), Edward Zienkowski (Austria, Polska)

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

program

Impromptu Ges-dur op. 51
Barkarola Fis-dur op. 60
Walc Des-dur op. 70 nr 3
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Mazurki op. 41
gis-moll nr 1
D-dur nr 2
C-dur nr 3
h-moll nr 4
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22