18.09.2022

12.00

Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski urodził się w 2002 roku w Olsztynie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie i od października 2021 roku jest studentem Ecole Normale de Musique im. Alfreda Cortot w Paryżu i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Dina Yoffe, Kevin Kenner, Alexander Kobrin, Vladimir Slobodyan, Wojciech Świtała, Paweł Zawadzki, Zbigniew Raubo, Elżbieta Stefańska oraz Lubow Nawrocka.

Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych:

• Grand Prix na IV Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem (2019),
• I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Tkaczewskiego w Busku Zdroju (2019),
• Tytuł Laureata Estrady Młodych 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i nagroda specjalna Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie – recital pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie (2019),
• I miejsce i Nagroda Publiczności na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Very Lotar - Shevchenko w Jekaterynburgu (Rosja, 2018),
• Grand Prix na XV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2018),
• I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym: ,,Hua Biao International Piano Open Competition in China’’ (2018),
• I miejsce i nagroda specjalna dla największego talentu konkursu ,,Special Promising Talent’’ na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krogulskiego w Tarnowie (2018),
• I miejsce, nagroda specjalna EMCY oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie (Estonia, 2018).

Występował m.in. w Salle Cortot w Paryżu, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Hachinohe, w filharmoniach w Eindhoven, Tallinie, Kownie, Olsztynie, Warszawie, a także w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu koncertowym „Młode Talenty” i na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2015 roku, na specjalne zaproszenie prof. Vladimira Slobodyana, wystąpił w Filharmonii w Kaliningradzie z orkiestrą tamtejszej filharmonii, wykonując Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna.
Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Olsztyna oraz trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

program

Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Scherzo h-moll op. 20
Ballada F-dur op. 38
Sonata h-moll op. 58
Allegro maestoso
Scherzo
Largo
Finale

16.00

Krzysztof Wierciński

Krzysztof Wierciński urodził się w 2003 roku w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, a od 8 roku życia z powodzeniem uczestniczył w konkursach pianistycznych. Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak Vanessa Latarche, Aleksander Gavryluk, Dang Thai-Son, Wojciech Świtała, Katarzyna Popowa-Zydroń, Nikolai Demidenko, Janusz Olejniczak, Andrzej Jasiński, Ilya Maximow, Aleksiej Orłowiecki, Paweł Zawadzki, Elżbieta Stefańska. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Laureat wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych – I miejsce oraz nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall na V Ogólnopolskim i I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2019), II nagroda oraz dyplom za artyzm i inspirację na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie w Estonii oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jeune Chopin" w Martigny w Szwajcarii (2020). Koniec roku 2020 przyniósł mu I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie oraz tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Euregio Piano Award” w Geilenkirchen, Niemcy, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „ISCART” w Lugano, Szwajcarii oraz V nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy.
Koncertował w różnych miastach Polski i Europy, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii w Tallinie w Estonii, w Ambasadzie RP w Wiedniu i w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu na Litwie. Wielokrotnie występował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich i Żelazowej Woli.
W marcu 2022 roku zagrał 21 recitali chopinowski w ciągu 7 dni w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju będą tam najmłodszym polskim pianistą.
Wielokrotny stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

program

Nokturn H-dur op. 62 nr 1
2 Mazurki z op. 17
e-moll nr 2
a-moll nr 4
2 Mazurki z op. 6
fis-moll nr 1
cis-moll nr 2
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Scherzo b-moll op. 31
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22