17.07.2022

12.00

Kevin Kenner

Kevin Kenner jest uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki Chopina. W roku 1990 zdobył najwyższą nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu „Terrance Judd Award” w Londynie i innych.
Ten pochodzący z Kalifornii amerykański pianista wcześnie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami muzyki klasycznej – w wieku kilkunastu lat studiował pod kierunkiem wybitnego polskiego profesora Ludwika Stefańskiego w Krakowie. Po powrocie do Stanów kontynuował studia muzyczne u Leona Fleishera w Peabody Conservatory w Baltimore, a także współpracował z Leonardem Bernsteinem w Tanglewood Music Center. Odbył też tournée koncertowe pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, który często koncertował i nagrywał z Arturem Rubinsteinem. Dyrygent wspominał współpracę z Kennerem w samych superlatywach i z najwyższym uznaniem dla wrażliwości pianisty.
Kevin Kenner występował i nagrywał ze skrzypkiem Kyung-Who, koncertował też z wieloma kwartetami (Tokyo, Escher, Belcea, Mosaiques, Apollon Musagete, Endellion, Vogler). Był często zapraszany do udziału w festiwalu muzycznym w Verbier (Szwajcaria) i „Chopin i jego Europa” w Warszawie.
Pianista również wybitnym pianistą studyjnym – czasopismo „Grammophone” określiło wszystkie jego interpretacje utworów Paderewskiego i Chopina mianem nagrań miesiąca. Inne jego nagrania zostały wyróżnione przez „Diapason”, „Fanfare” i Polskie Radio.
Przez ponad dziesięć lat Kevin Kenner był zatrudniony na stanowisku profesora w Royal College of Music w Londynie. Obecnie pracuje na wydziale muzycznym Uniwersytetu Miami (Frost School of Music), gdzie przygotowuje młodych, utalentowanych pianistów do występów na scenach świata. Zasiadał w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym Konkursu im. Ferruccio Busoniego we włoskim Bolzano i Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

program

Borys Latoszyński
Elegia-Preludium (1920)


Fryderyk Chopin
Polonez c-moll op. 40 nr 2
Nokturn f-moll op. 55 nr 1
Preludia z op. 28
B-dur nr 21
g-moll nr 22
F-dur nr 23
d-moll nr 24
Mazurki z op. 67
g-moll nr 2
C-dur nr 3
a-moll nr 4
Ballada F-dur op. 38
Walc a-moll op. 34 nr 2
Polonez A-dur op. 40 nr 1

12.00

Zuzanna Pietrzak

Zuzanna Pietrzak, urodzona 21 sierpnia 1997 roku w Łodzi, w wieku siedmiu lat rozpoczęła grę na fortepianie w klasie mgr Renaty Płażewskiej-Kryachok w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W 2019 roku ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj. Podczas studiów doskonaliła umiejętności w zakresie kameralistyki fortepianowej u dra Roberta Morawskiego. Obecnie jest studentką Konzertexamen w klasie prof. Huberta Rutkowskiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Zuzanna Pietrzak dała się poznać międzynarodowej publiczności dzięki dwukrotnemu występowi na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w latach 2015 i 2021. Dzięki temu miała okazję występować w wielu ważnych salach koncertowych związanych z Chopinem w Polsce i na świecie, a także uczestniczyć w min. następujących festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie, czy Rubinstein Piano Festival w Łodzi. Grała również w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Ambasadzie RP w Paryżu, na EXPO 2015 w Mediolanie i EXPO 2020 w Dubaju.
Koncertowała w Polsce, Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech, na Litwie, w Maroko, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zadebiutowała z orkiestrą jako czternastolatka wykonując I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Jest również laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i zagranicą. Do najważniejszych osiągnięć należą: I nagroda na Elyse-Meyer-Wettbewerb w 2022 roku, II nagroda na 4th Theodor Leschetizky International Piano Competition w Hamburgu w 2020, zdobycie tytułu finalistki w 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie również w 2020 roku, I nagroda w 4th International Piano Competition „Piano Talents” w Mediolanie w 2014, Grand Prix na 14th International Piano Competition „Performance without limits” w Druskiennikach na Litwie, II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym ,,Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie w 2017. W 2018 roku zadebiutowała z Hamburger Symphoniker wykonując IX Koncert fortepianowy Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Zuzanna Pietrzak jest stypendystką Fundacji Yamaha, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a także dwukrotną stypendystką Marszałka Województwa Łódzkiego. Otrzymała również prestiżowe stypendium „Młoda Polska” w 2017 roku.

program

Walc As-dur op. 42
Barkarola Fis-dur op. 60
Nokturn e-moll op. 72 nr 1
Mazurki op. 41
cis-moll nr 1
e-moll nr 2
H-dur nr 3
As-dur nr 4

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Polonez As-dur op. 53