11.07.2021

12:00

NIKOLAY KHOZYAINOV

Nikolay Khozyainov jest jednym z najbardziej niezwykłych pianistów swojego pokolenia. Jego muzykalność i drapieżna technika wzruszały publiczność całego świata. Koncertował na głównych światowych scenach, jak Carnegie Hall i Lincoln Center
w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Luwr
i Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Sala Czajkowskiego w Moskwie i Suntory Hall w Tokio.
Khozyainov występował razem z Tokyo Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Warsaw Philharmonic Orchestra, Czech National Symphony Orchestra, Russian State Symphony Orchestra, The Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra of Ireland oraz wieloma innymi.
W styczniu 2018 r. jego koncertu w tokijskiej Suntory Hall wysłuchał cesarz Japonii Akihito wraz z cesarzową Michiko.
Urodzony w Błagowieszczeńsku w obwodzie amurskim, na dalekim wschodzie Rosji, Khozyainov zaczął grać na fortepianie w wieku pięciu lat. Jego talent muzyczny został natychmiast odkryty - przeniósł się do stolicy by kontynuować naukę w Centralnej Szkole Muzycznej i w wieku siedmiu lat debiutował z koncertem fortepianowym Händla w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Do maja 2015 r. kontynuował studia w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Obecnie mieszka
w Niemczech, gdzie studiuje podyplomowo pod kierunkiem prof. Arie Vardi'ego
w Hochschule für Musik w Hanowerze.
Nikolay Khozyainov był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. Przy tej okazji krytycy pisali On był najbliższy Chopina. Grał skromnie, głęboko, ale z wyrazem. Jego wykonania miały w sobie duchowy dźwięk. Chopin mówił, że najważniejsza jest prostota i naturalność. On to miał.
W roku 2012 otrzymał I Nagrodę Dublin International Piano Competition oraz
II Nagrodę Sydney International Piano Competition oraz nagrody specjalne
za "Najlepsze wykonanie obydwu koncertów fortepianowych wg członków the Sydney Symphony Orchestra", "Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Liszta", "Najlepsze wykonanie utworu Franciszka Schuberta", "Najlepsze wykoanie etiudy wirtuozowskiej" oraz dla "Najmłodszego finalisty".

W roku 2011 wydawnictwo Accord wydało debiutancką płytę CD zawierającą utwory Chopina i Liszta. W roku 2012 nagrał drugi album prezentujący dzieła Chopina wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Kolejnym albumem była podwójna płyta nagrana przez JVC Victor zawierająca dzieła Beethovena, Schuberta, Chopina i Liszta, nagrana w Japonii. Jego ostatni album wydany w 2014 roku zawiera unikalny wybór utworów Ravela, Chopina i Liszta.

Program

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Barkarola Fis-dur op. 60

Fuga a-moll op. posth.

Walc As-dur op. 69 nr 1

Etiuda cis-moll op. 25 nr 7

Ballada f-moll op. 52