16.05.2021

12:00

KEVIN KENNER

Kevin Kenner jest uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki Chopina. W roku 1990 zdobył najwyższą nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu „Terrance Judd Award” w Londynie i innych.
Ten pochodzący z Kalifornii amerykański pianista wcześnie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami muzyki klasycznej – w wieku kilkunastu lat studiował pod kierunkiem wybitnego polskiego profesora Ludwika Stefańskiego w Krakowie. Po powrocie do Stanów kontynuował studia muzyczne u Leona Fleishera w Peabody Conservatory w Baltimore, a także współpracował z Leonardem Bernsteinem w Tanglewood Music Center. Odbył też tournée koncertowe pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, który często koncertował i nagrywał z Arturem Rubinsteinem. Dyrygent wspominał współpracę z Kennerem w samych superlatywach i z najwyższym uznaniem dla wrażliwości pianisty.
Kevin Kenner występował i nagrywał ze skrzypkiem Kyung-Who, koncertował też z wieloma kwartetami (Tokyo, Escher, Belcea, Mosaiques, Apollon Musagete, Endellion, Vogler). Był często zapraszany do udziału w festiwalu muzycznym w Verbier (Szwajcaria) i „Chopin i jego Europa” w Warszawie.
Pianista również wybitnym pianistą studyjnym – czasopismo „Grammophone” określiło wszystkie jego interpretacje utworów Paderewskiego i Chopina mianem nagrań miesiąca. Inne jego nagrania zostały wyróżnione przez „Diapason”, „Fanfare” i Polskie Radio.
Przez ponad dziesięć lat Kevin Kenner był zatrudniony na stanowisku profesora w Royal College of Music w Londynie. Obecnie pracuje na wydziale muzycznym Uniwersytetu Miami (Frost School of Music), gdzie przygotowuje młodych, utalentowanych pianistów do występów na scenach świata. Zasiadał w jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym Konkursu im. Ferruccio Busoniego we włoskim Bolzano i Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Program

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Walc As-dur op. 42
Polonez f-moll op. posth. [WN 12]
Mazurek F-dur op. posth. [WN 25]
Mazurek B-dur op. posth. [WN 41]
Polonez B-dur op. posth. [WN 17]
„Wiosna” op. posth. [WN 52a]
Mazurek C-dur op. posth. [WN 24]
Mazurek a-moll op. posth. [WN 14]
Mazurek D-dur op. posth.
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22