15.05.2022

12.00

Marc Laforêt

Marc Laforêt urodził się w Paryżu w 1966 r. Zadebiutował w wieku ośmiu lat w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu. Studiował w Konserwatorium w Boulogne-Billancourt oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu, w klasie Pierre’a Sancana. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy muzyków. Miał także wielki przywilej pobierać nauki u Artura Rubinsteina, który gorąco zachęcał go do dalszej pracy.
Marc Laforêt otrzymał Złoty Medal Fundacji im. Györgya Cziffry i Fundacji Yehudiego Menuhina. W roku 1985 zwyciężył w Young Concert Artists International Auditions (Międzynarodowych Przesłuchaniach Młodych Artystów Koncertowych) w Nowym Jorku. W tym samym roku zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od tego czasu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Artysta jest regularnie zapraszany do współpracy przez najlepsze zespoły, jak Orchestre de Paris, la Scala di Milano, orkiestry z Rotterdamu i Amsterdamu, La Haye, Zurych, Suisse Romande, Filharmonia Tokijska, Yomiuri Nippon Symphony, filharmonie w Warszawie, Pradze i Petersburgu, orkiestry symfoniczne Monte Carlo, Berlina, Szanghaju, lipska Radiowa Orkiestra Symfoniczna, Orchestre National de France, Philharmonique de Radio-France, Orchestre National de Lille, Symphonic Euskad.
Koncertował pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak: Daniel Barenboim, Valery Gergiev, Eliahu Inbal, Georges Prêtre, Claus Peter Flor, Rudolf Barshai, Armin Jordan, Serge Baudo, Alain Lombard, Jan Latham-Koenig, Stanisław Skrowaczewski, Vladimir Ashkenazy, Kazimierz Kord, Arie van Beek, Vassili Sinaïski, Antoni Wit, Jean-Claude Casadesus.
Występował z recitalami m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Moskwie, Tokio, Osace, Szanghaju, Berlinie, Petersburgu, Monachium, Wiedniu, Mediolanie, Rzymie, Londynie, Amsterdamie, Warszawie i Sztokholmie.
Wielki talent pianisty zyskał uznanie także poprzez liczne nagrania, wśród których są oba koncerty fortepianowe Chopina z Filharmonią Londyńską pod batutą Rudolfa Barshaia (EMI) i 24 Preludia i III Sonata Chopina (Berlin Classics). Świetne recenzje prasowe otrzymała płyta CD z wszystkimi Walcami Chopina (Arion). W swym dorobku Marc Laforet ma płytę CD i płytę DVD, obie poświęcone Fryderykowi Chopinowi, na których znajdują się oba Koncerty kompozytora, nagrane wraz z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną. Uznany za wybitnego interpretatora dzieł Fryderyka Chopina, pianista miał przywilej zagrać w mieszkaniu kompozytora na placu Vendôme w dniu 17 października 1999 roku, w wieczór 150. rocznicy jego śmierci.
Bardzo chętnie wykonuje muzykę kameralną z takimi muzykami, jak Renaud Capuçon, Vladimir Spivakov, Sergei Krylov, Henri Demarquette, Gautier Capuçon czy Modigliani Quartet.
Ostatnio artysta wystąpił z recitalami w ramach festiwali w La Roque-d’Anthéron, „Folle Journée de Tokyo” i „Folle Journée de Nantes” oraz w ramach występów „Przed Wielkim Konkursem” w Filharmonii Warszawskiej.
Marc Laforêt jest założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Les Grands Crus Musicaux”, odbywającego się lipcu każdego roku w znanych Zamkach Wina w okolicach Bordeaux. Jest też doradcą artystycznym Fundacji im. Cziffry w Senlis.
Fundacja Del Duca związana z Académie des Beaux-Arts przyznała pianiście Grand Prix za interpretacje muzyczne.

program

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

4 Mazurki op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
As-dur nr 3
b-moll nr 4

Ballada g-moll op. 23

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Scherzo b-moll op. 31

16.00

Martín García García

Martín García García to pianista urodzony w Gijón w Hiszpanii. Studia muzyczne rozpoczął w wieku 5 lat; jego nauczycielami byli Natalia Mazoun i Ilyà Goldfarb. Ukończył szkołę muzyczną Reina Sofía, studiował tam przez ponad dekadę pod kierunkiem Galiny Eguiazarowej – otrzymując z rąk Jej Królewskiej Mości Królowej Zofii nagrodę dla najlepszego ucznia katedry – jest również mistrzem fortepianu w Szkole Muzycznej Mannesa w Nowym Jorku.
Martín zdobył I nagrody w kilku krajowych i międzynarodowych konkursach, których ukoronowaniem jest I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland w 2021 r. Otrzymał też III nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego w 2021 r. Ponadto otrzymał I nagrodę na International Keyboard Institute & Festival 2018 w Nowym Jorku, co pozwoliło mu uzyskać stypendium, dzięki któremu mógł tam osiąść. Przez ostatnie dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie odbywał staż artystyczny u wybitnego pianisty Jerome’a Rose’a.
Koncertował jako solista w Europie i Stanach Zjednoczonych, otrzymując bardzo pozytywne recenzje od muzyków i pianistów tej rangi, co Władimir Kraniew, Dymitr Aleksiejew, Arcadi Volodos, Dimitri Bashkirov, Joaquín Achúcarro czy Tatiana Copeland (wnuczka Siergieja Rachmaninowa) i inni. Został również zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Zagłębia Ruhry pod patronatem Maestro Radu Lupu.
Po sukcesie odniesionym na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w październiku 2021 roku, Martin zaplanował kilka tras koncertowych w Japonii, Europie i USA.

program

Walc e-moll op. posth.
Walc a-moll op. 34 nr 2
Walc As-dur op. 34 nr 1
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Scherzo b-moll op. 31
Impromptu Ges-dur op. 51
Ballada g-moll op. 23
Ballada As-dur op. 47
Polonez As-dur op. 53