14.08.2022

12.00

Mateusz Tomica

Mateusz Tomica urodził się w 1997 roku w Katowicach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki, a następnie w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Lisak oraz dr Huberta Salwarowskiego. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Obecnie studiuje w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Tomasza Herbuta. Swoje umiejętności regularnie rozwija uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki.
Jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego osiągnięć należą m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „21st Century Art.” w Wiedniu (2011), tytuł finalisty 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020r.), udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź 2019r.), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź 2016r.), I miejsce na VI Międzyuczelnianym Konkursie Kameralny dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Katowice 2019r.) oraz I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn 2016r.).
Na przestrzeni ostatnich lat Mateusz Tomica występował w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Austrii i na Litwie. W Polsce były to recitale podczas „Preludium” 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych oraz w Łazienkach Królewskich, Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także występy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Śląską Orkiestrą Kameralną.
Mateusz Tomica w 2021 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

program

Polonez A-dur op. 40 nr 1
Mazurki op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
As-dur nr 3
b-moll nr 4
Polonez d-moll op. 71 nr 1
Impromptu As-dur op. 29
Ballada g-moll op. 23
Mazurek a-moll op. 68 nr 2 (WN 14)
Walce op. 34
As-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3

12.00

Nao Mieno (Japonia)

Nao Mieno urodziła się w 1994 r. w japońskim mieście Hyogo. Ukończyła Tokijski Uniwersytet Sztuki, a obecnie odbywa studia magisterskie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczyła w programie XVIII Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Hamamatsu oraz w I Chopinowskim Kursie Mistrzowskim tamże. Była stypendystką firmy Yamaha.
Nao jest laureatką wielu nagród, m. in. II nagrody w Konkursie Pianistycznym PTNA, Grand Prix na Sengawa Piano Audition oraz złotej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina ASIA. Ważnym osiągnięciem było uczestnictwo w pierwszym etapie XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nao Mieno koncertowała w Japonii, na Taiwanie, w Austrii i Polsce. Zwłaszcza w Japonii zagrała wiele recitali, w tym recitali organizowanych przez La Folle Journée Tokio, Fundację Nippon oraz firmy Yamaha, Kawai i Steinway & Sons Japan. W Polsce wystąpiła z recitalem podczas obchodów stuletniej rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Jako solistka wykonywała koncerty z towarzyszeniem znanych orkiestr, m.in. Japońskiej Orkiestry Filharmonicznej, Tokijskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży i Orkiestry Symfonicznej w Nishinomiya.

program

Sonata b-moll op. 35
I. Grave. Doppio movimento
II. Scherzo
III. Marche funèbre. Lento
IV. Finale. Presto

Mazurki op. 50
G-dur nr 1
As-dur nr 2
cis-moll nr 3

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22