14.07.2019

12.00

Karol Radziwonowicz

Jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracując z wybitnymi dyrygentami. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Również z okazji Roku Chopinowskiego, na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer - model „Chopin” nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury. 

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W dowód uznania jego działalności pedagogicznej pianista został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Karol Radziwonowicz jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.

program

Preludium cis-moll op. 45
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Ballada g-moll op. 23

2 Walce
a-moll op. 34 nr 2
cis-moll op. 64 nr2

Polonez A-dur op. 40 nr 1
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Mazurek c-moll op. 56 nr 3
Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
(wersja na fortepian solo)

16.00

Łukasz Chrzęszczyk

Pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u p. Elżbiety Saramy, później w PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie mgr Andrzeja Domina. W 2014 ukończył studia pianistyczne na UMFC w klasach fortepianu profesora Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. W lutym 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki; jego praca doktorska, poświęcona sonatom na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, otrzymała wyróżniające recenzje, umieszczające artystę w gronie najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia.
Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015); w swoim dorobku ma także nagrody i wyróżnienia konkursów takich, jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2013), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012) i in.
Solo i kameralnie występował w większości krajów Europy, współpracując z wieloma spośród najwybitniejszych polskich instrumentalistów. W 2014 roku zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie; towarzyszyły mu również Polska Orkiestra Młodzieżowa im. Witolda Lutosławskiego, szwajcarska Jugendorchester „Il mosaico”, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska, czy Orkiestra Symfoniczna UMFC. Współpracował z dyrygentami takimi, jak Michał Klauza, Wojciech Rodek, Monika Wolińska, Adrian Varela, Hermann Ostendarp. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika. W styczniu br. nakładem wydawnictwa Orphee Classics ukazała się zrealizowana wspólnie z Joanną Freszel płyta „Śpiewnik Polski”, będąca panoramą polskiej pieśni XX i XXI wieku.
W ramach własnej działalności pedagogicznej prowadził warsztaty muzyki kameralnej m.in. w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) oraz w Eesti Muusika-ja Teatriakademia w Tallinie (Estonia), regularnie współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc kursy kameralistyki w ramach Warsztatów Muzyki Kameralnej organizowanych przez Fundusz dla najwybitniejszych uczniów polskich szkół muzycznych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka województwa świętokrzyskiego. W 2013 roku został stypendystą prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN „Młoda Polska”.

program

Ballada As-dur op. 47

Mazurki op. 56
H-dur nr 1
C-dur nr 2
c-moll nr 3

Polonez fis-moll op. 44

Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Fantazja f-moll op. 49