13.09.2020

12.00

Przemysław Lechowski

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława
Stańczyka oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w podyplomowej klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu
Państwowego. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie - dając ponad dwa tysiące koncertów.
Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Azji, m.in. wiceprzewodniczącym Jury Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Rosji. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin w sercu Warszawy w kościele Świętej Trójcy – oficjalnym miejscu chopinowskim. Wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Brochowie, Dusznikach, Szafarni, Sannikach, pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach, Kordegardzie Chopin2010 i w Paryżu. Wystąpił także na wspólnym recitalu z Haliną CzernyStefańską. W Roku Chopinowskim był jednym z organizatorów i wykonawców koncertu Najdłuższe Urodziny, nagrodzonego przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodą w kategorii Kultura dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w Warszawie – S3KTOR.
Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni. Jest bohaterem francuskiego filmu dokumentalnego o sztuce muzycznej Meet the World. Był wielokrotnym stypendystą programów Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest wykładowcą i kierownikiem organizacyjnym Warszawskich Warsztatów Pianistycznych, prowadzi masterclass w Polsce, Rosji, Niemczech, Litwie, Chinach i Indonezji.

program

Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek h-moll op. 33 nr 4
Mazurek b-moll op. 24 nr 4
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Fantazja f-moll op. 49
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Scherzo b-moll op. 31