12.06.2022

12.00

Aleksandra Świgut

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się na jednym nurcie wykonawczym. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Zdobywała II nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodych muzyków w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Chopin i Jego Europa, Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Midis-Minimes w Brukseli. Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami: Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVIII wieku, AUKSO, Sinfonietta Cracovia, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Markiem Mosiem, Johannesem Gustavssonem, Basemem Akiki, Grzegorzem Nowakiem, Pawłem Przytockim, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Jurkiem Dybałem. Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także z siostrą skrzypaczką Agnieszką Świgut. Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Naukowców oraz Stypendium Młoda Polska. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

program

Lento con gran espressione cis-moll op. posth.
Scherzo cis-moll op. 39
Ballada F-dur op. 38
Mazurek a-moll 67 nr 4
Scherzo E-dur op. 54
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

16.00

János Balázs

János Balázs, wybitny węgierski pianista, uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier Nagrodą im. Kossutha, stale gości w prestiżowych salach koncerowych na świecie.
Dyplom uzyskał na Uniwersytecie Muzycznym im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Od 16 roku życia jest osobowością wyznaczającą poziom sceny muzycznej – wówczas to został laureatem Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Frenca Liszta. Okres studiów znaczyły kolejne sukcesy, ważne zwycięstwa konkursowe i liczne nagrody. W 2014 roku, rywalizując z artystami z 19 krajów, zdobył nagrodę Rising Star „Artysta sezonu”. A już w wieku 31 lat otrzymał Nagrodę im. Kossutha oraz tytuł Youn Steinway Artist.
W czasie swojej kariery współpracował z wybitnymi artystami, by wymienić chociaż kilku: Tamás Vásáry, José Cura, Vadim Repin, Charles-Olivieri Munroe, Pinchas Steinberg, Stéphane Denéve, Jukka Iisakkila, Ksenia Zharko, Roger Bausier, David Mathues. Koncertował w liczących się na świecie salach jak: Concertgebouw, Cité de la Musique, Palau de Musica, Barbican Centre, Wiener Konzerthaus, Teatro Colón (Bogota), a Bozar, Csajkovszkij Konzervatórium, Royal Conservatory (Toronto).
Artysta jest docentem w Katedrze Fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Ferenca Liszta a za nieodłączną część swojej działalności uważa pracę dydaktyczną i wspieranie młodych talentów, jak również uznanie ich największych wartości kulturalnych poprzez ustanowione przez siebie nagrody.
W 2016 roku powołał do życia Festiwal im. Györgya Cziffra. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego, ogłoszonego oficjalnie przez Rząd Węgier i wpisanego do kalendarza obchodów międzynarodowych rocznic UNESCO, Roku Pamięci Györgya Cziffra w 100- lecie urodzin wybitnego węgierskiego pianisty i kompozytora romskiego pochodzenia.

program

Ballada g-moll op. 23
Ballada As-dur op. 47
Walc Es-dur op. 18
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Impromptu As-dur op. 29
Impromptu Ges-dur op. 51
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22