11.09.2022

12.00

Janusz Olejniczak

Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. W 1970 roku był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.
Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, czy Concertgebouw. Poza żelaznym repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar). Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Strugały, Charles’a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, czy Jacka Kaspszyka. Od wielu lat współpracuje także z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz z Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.
Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów „Pianista” Romana Polańskiego i „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego. Spośród wielu nagrań dokonanych dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina szczególną uwagę zwraca komplet mazurków na instrumencie z epoki.
Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii.
Od października 2015 r. rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Gloria Artis (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą „Fryderyk”.

program

Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Polonez A-dur op. 40 nr 1
Scherzo b-moll op. 31
Polonez As-dur op. 53

16.00

Kamila Sacharzewska

Kamila Sacharzewska urodziła się w 2001 roku w Suwałkach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach. Obecnie jest studentką pierwszego roku studiów I stopnia na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Wojciech Świtała, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Katarzyna Popowa-Zydroń, Petras Geniusas, Joanna Ławrynowicz-Just, Paweł Zawadzki, Grzegorz Kurzyński, Gintaras Janusevicius.
Laureatka wielu konkursów. Do jej ostatnich osiągnięć należą: I miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Fenomeny Muzyczne 2020”, Grand Prix oraz nagroda - występ w Carnegie Hall (w 2021) w Nowym Jorku na XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition w Corpus Christi, Texas (2020), oraz I nagroda na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2019)
Występowała jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków Filharmonii w Kownie, Wileńską Orkiestrą Kameralną w Wilnie oraz Suwalską Orkiestrą ,,Camerata dell Arte”. Wielokrotnie brała udział w koncertach z cyklu „kwadranse muzyczne” oraz ,,sobotnie recitale” w Żelazowej Woli, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Łazienkach Królewskich i w Filharmonii Opolskiej. Wykonała również recitale na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym ,,Chopin w Sercu Warszawy” oraz ,,Estrada Młodych” w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi.
W styczniu 2019 roku wzięła udział w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej „Feuerwerk Einbeck” promującej utalentowanych młodych pianistów z całego świata, gdzie wspólnie wystąpiła w kilku koncertach w Niemczech. W ramach nagród konkursowych wystąpiła również w Hiszpanii, Francji, Białorusi, Litwie.
Kamila jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką programu „Młoda Polska”, a w 2019 roku otrzymała stypendium Międzynarodowej Akademii Pianistycznej „Feuewerk Einbeck” w Niemczech.

program

Polonez fis-moll op. 44
2 Mazurki z op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
Etiuda e-moll op. 25 nr 5
Walc Es-dur op. 18
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Ballada g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53