11.08.2019

12.00

Tokiko Kobayakawa - Japonia

Absolwentka Tokijskiego Uniwersytetu Narodowego Sztuk Pięknych i Muzyki [GEIDAI]. Doktor Nauk Muzycznych. Adiunkt Tokijskiego Uniwersytetu OBERLIN. Wykładowca Szkoły Muzycznej przy GEIDAI.
Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów w klasie prof. Michiko Kasuya-Ohno, odbyła studia podyplomowe u prof.Bronisławy Kawalli w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym: złoty medal na Konkursie Młodych Pianistów (Tokio1987), I nagrodę na 42 Konkursie Studentów Muzyki (Osaka1988), I Nagrodę Burmistrza Prefektury Saitama(1997), Grand Prix i Nagrodę Specjalną Turnieju Stypendystów Zagranicznych (Antonin 2000), III nagrodę międzynarodowego konkursu “KONZERTEUM 2003”(Ateny), Grand Prix oraz Nagrodę Dziennikarzy Międzynarodowego Konkursu im. Miłosza Magina (Paryż 2003) .
Grała liczne recitale fortepianowe w Japonii, we Francji, w Polsce. Koncertowała także z orkiestrami symfonicznymi.

program

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Scherzo cis-moll op. 39

Barkarola Fis-dur op. 60

Ballada g-moll op. 23

16.00

Andrzej Wierciński

Andrzej Wierciński, urodzony w 1995 roku w Warszawie, rozpoczął swoją przygodę muzyczną w wieku 6 lat. Początkowo uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie ucząc się od podstaw teorii muzyki oraz praktyki wykonawczej. Następnie zdał egzamin do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Współpraca ułożyła się pomyślnie oraz zaowocowała szeregiem prestiżowych nagród na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Żychlinie (I nagroda, 2011), na Międzynarodowym Konkursie im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego, 2011), na Ogólnopolskim Konkursie w Koninie (I nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego, 2012), na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów w Warszawie (I nagroda, 2012), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (finalista, nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, 2013), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (III nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda, 2014), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr. 4). W 2018 w grudniu Andrzej zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu oraz wiele innych znaczących nagród jak kontrakt z wytwórnią z Chinach, tournee po Danii, Chinach i Włoszech czy możliwość współpracy z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską. Mając 19 lat Andrzej Wierciński zasłynął na 46 Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobywając pierwszą nagrodę oraz grono stałych słuchaczy jego muzyki. Andrzej koncertował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Japonii i Indonezji. Współpracował z firmą KAWAI, która wielokrotnie zapraszała go do Azji na tournee. Nawiązał również kontakt z firmą koncertową Japan Arts. Wielokrotnie grywał recitale w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w muzeum tego kompozytora w Warszawie. Współpracował również z najlepszymi orkiestrami w kraju takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Kameralna Orkiestra Elbląska i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kasprzyka podczas festiwalu Polski na EXPO w Milanie. Ponadto kooperował z maestro Alexandrem Liebreichem, Mirosławem Błaszczykiem oraz Markiem Mosiem. Podczas wizyty Prezydenta Polski
Bronisława Komorowskiego z Księżną Japonii Masako Owadą w Tokyo zagrał recital chopinowski w Sali Balowej Hotelu, gdzie rezydowała polska osobistość. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar,
czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante i Krzysztofa Jabłońskiego. Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha. W dorobku pianisty znajduje się płyta CD nagrana dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Płyta nagrana na fortepianie koncertowym marki Steinway w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku zawiera kompozycje Fryderyka Chopina,
Roberta Schumanna i Domenico Scarlattiego. Artysta nie tylko skupia się na muzyce solowej, ale również na graniu kameralnym - aktualnie w repertuarze posiada kwintet fortepianowy A. Dworzaka A-dur op. 81 nr. 2 oraz sonatę skrzypcową L. van Beethovena c-moll op. 30 nr. 2.
Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.

program

Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Ballada f-moll op. 52

Mazurki op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
As-dur nr 3
b-moll nr 4

Scherzo E-dur op. 54