21.07.2019

12.00

Marek Drewnowski

Marek Drewnowski - pianista, dyrygent; naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbywał w warszawskiej Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana.
Nagranie dwunastu sonat Scarlattiego w 1975 przyniosło artyście znaczący sukces w kraju i za granicą. Po wysłuchaniu tego nagrania w Nowojorskim Radiu, Leonard Bernstein zaprosił Marka Drewnowskiego do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra. Pianista koncertuje w największych salach Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii.
We wrześniu 1989 brał udział w uroczystym koncercie w Warszawie poświęconym 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej, obok takich sław, jak Leonard Bernstein, Barbara Hendriks, Hermann Prey, Liv Ulmann. Koncert był transmitowany przez stacje telewizyjne niemal całego świata. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "WARSZAWSKA JESIEŃ" w 1991 artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) - "Orfeusz".
W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajdują się: Sonaty Domenico Scarlattiego (Tonpress), Koncert fortepianowe Karola Marii Webera (Frequenz, Arte), seria płyt chopinowskich (Tonpress), Koncert fortepianowe Chopina w wersji kameralnej, które artysta przywrócił również estradom koncertowym, II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana i IV Symfonia "Koncertująca" Karola Szymanowskiego. Dla NVC Arts w Londynie pianista dokonał nagrań na wideo obu koncertów i 19 walców Chopina.
Obecnie firmy Dinemec Records z Genewy (Beloved Entertainment Group z Nowego Jorku) i firma japońska Exton (Octavia Records), wydały dwie płyty z koncertami Chopina - w wersji na kwintet (Marek Drewnowski wraz z zespołem THE CHOPIN SOLOISTS - firma Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną (Marek Drewnowski z THE CHOPIN SOLOISTS ENSEMBLE - firma Exton).
Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego KONCERT CHOPINA. Jest też twórcą i organizatorem Festiwalu im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie, a także założycielem orkiestry kameralnej THE CHOPIN SOLOISTS. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej OCZAROWANIE FRYDERYKA. Obecnie prowadzi także klasę fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2007-2012 Marek Drewnowski będzie nagrywał wszystkie dzieła Chopin jak również 550 sonat Scarlattiego.

program

Nokturn Fis-dur op.15 nr 2

5 Mazurków
e-moll op. 41 nr 1
H-dur op. 41 nr 2
As-dur op. 41 nr 3
cis-moll op. 63 nr 3
a-moll op. 68 nr 2

3 Walce
a-moll op. 34 nr 2
op. 64
As-dur op. 42

16.00

Przemysław Lechowski

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława Stańczyka oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w podyplomowej klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji
i Libanie - dając ponad dwa tysiące koncertów.
Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Azji, m.in. wiceprzewodniczącym Jury Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Rosji.
Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin
w sercu Warszawy w kościele Świętej Trójcy – oficjalnym miejscu chopinowskim. Wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Brochowie, Dusznikach, Szafarni, Sannikach, pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach, Kordegardzie Chopin2010 i w Paryżu. Wystąpił także na wspólnym recitalu z Haliną Czerny-Stefańską. W Roku Chopinowskim był jednym z organizatorów i wykonawców koncertu Najdłuższe Urodziny, nagrodzonego przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodą w kategorii Kultura dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w Warszawie – S3KTOR.
Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni. Jest bohaterem francuskiego filmu dokumentalnego o sztuce muzycznej Meet the World. Był wielokrotnym stypendystą programów Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Muzyki
i Tańca.
Zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest wykładowcą i kierownikiem organizacyjnym Warszawskich Warsztatów Pianistycznych, prowadzi masterclass w Polsce, Rosji, Niemczech, Litwie, Chinach i Indonezji.

program

Nokturn b-moll op. 9 nr 2

2 Mazurki
cis-moll op. 6 nr 1
h-moll op. 33 nr 4

2 Etiudy z op. 25
As-dur nr 1
a-moll nr 11

Fantazja f-moll op. 49

Mazurek a-moll op. 17 nr 4

Etiuda es-moll op. 10 nr 6

Nokturn E-dur op. 62 nr 2

Etiuda c-moll op, 10 nr 12