21.07.2019

12.00

Marek Drewnowski

Jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 roku, po tym jak tylko raz usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego. Drewnowski występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Azji i Afryce. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann, i zostało nadane przez stacje telewizyjne na całym świecie.
Urodzony w Kołobrzegu, Drewnowski zaczął grać na pianinie jako dziecko. Studiował grę na fortepianie w warszawskiej Akademii Muzycznej u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, a po śmierci prof. Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie u Jana Hoffmana.
Nagrania Drewnowskiego obejmują 12 Sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego (DUX, 1975); Koncerty fortepianowe nr 1 i 2 C.M. von Weber (Arts Music); muzyka Fryderyka Chopina, w tym koncerty fortepianowe w wersji kameralnej, ożywionej przez samego Drewnowskiego, za który otrzymał wysokie uznanie krytyków; II Koncert fortepianowy Tansmana i IV Symfonia koncertowa Szymanowskiego. Od 2007 roku pianista angażuje się w projekt szwajcarsko-polski (współpraca między Harmusicą a Fundacją Josefa Hofmanna), nagrywając wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Do tej pory nagrał osiem płyt z koncertami, walcami, preludiami, wariacjami, mazurkami, sonatami, etiudami i balladami. Wydał również: Bisy z szafy, Bisy Marek Drewnowski oraz Bisy Chopinowskie (ChopinStore) oraz wiele płyt wydawanych przez NIFC, DUX oraz Warner Bros Music.

Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji Josepha Hofmanna. Jego misją jest promowanie uznania i docenienia zapisu, literackiej, edukacyjnej i pomysłowej spuścizny polskiego pianisty Josepha Hofmanna oraz wspieranie rozwoju artystycznego młodych muzyków. Jego programy edukacyjne obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Pan Drewnowski znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Jest założycielem i kierownikiem renomowanego Kwintetu Chopinowskiego i The Chopin Soloists oraz dyrektorem J. Hofmanna i I.J. Festiwale Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych - pojawił się jako Frederick Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, współproducentem Fryderyk Fascination ("Oczarowanie Fryderyka") Izabeli Cywińskiej, napisał scenariusz film fabularny o Ignacym Janku Paderewskim. W 2017 r. napisał scenariusz do spektaklu radiowo – teatralnego „Dał nam niepodległą... - Ignacy Jan Paderewski” realizowanego przez RDC.

Drewnowski cieszył się długą i udaną karierą w nauczaniu. Był długoletnim profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych. Uczył w Schola Cantorum w Paryżu we Francji. Prowadził klasy mistrzowskie min.: w Afryce, Azji, Europie.Obecnie jest profesorem w Hacettepe University Ankara State Conservatory w Turcji.

W 1991 r. otrzymał nagrodę Orfeusz od Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych za wykonanie światowej premiery Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na słynnym festiwalu muzyki współczesnej "Warszawska Jesień". W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę "Paszport Chopina" przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2016 r., otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi dla Kultury- Gloria Artis.

program

Nokturn Fis-dur op.15 nr 2

5 Mazurków
e-moll op. 41 nr 1
H-dur op. 41 nr 2
As-dur op. 41 nr 3
cis-moll op. 63 nr 3
a-moll op. 68 nr 2

3 Walce
a-moll op. 34 nr 2
op. 64
As-dur op. 42

16.00

Przemysław Lechowski

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława Stańczyka oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w podyplomowej klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji
i Libanie - dając ponad dwa tysiące koncertów.
Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Azji, m.in. wiceprzewodniczącym Jury Syberyjskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Rosji.
Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin
w sercu Warszawy w kościele Świętej Trójcy – oficjalnym miejscu chopinowskim. Wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Brochowie, Dusznikach, Szafarni, Sannikach, pod pomnikiem kompozytora w warszawskich Łazienkach, Kordegardzie Chopin2010 i w Paryżu. Wystąpił także na wspólnym recitalu z Haliną Czerny-Stefańską. W Roku Chopinowskim był jednym z organizatorów i wykonawców koncertu Najdłuższe Urodziny, nagrodzonego przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Grand Prix oraz Pierwszą Nagrodą w kategorii Kultura dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w Warszawie – S3KTOR.
Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni. Jest bohaterem francuskiego filmu dokumentalnego o sztuce muzycznej Meet the World. Był wielokrotnym stypendystą programów Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Muzyki
i Tańca.
Zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest wykładowcą i kierownikiem organizacyjnym Warszawskich Warsztatów Pianistycznych, prowadzi masterclass w Polsce, Rosji, Niemczech, Litwie, Chinach i Indonezji.

program

Nokturn b-moll op. 9 nr 2

2 Mazurki
cis-moll op. 6 nr 1
h-moll op. 33 nr 4

2 Etiudy z op. 25
As-dur nr 1
a-moll nr 11

Fantazja f-moll op. 49

Mazurek a-moll op. 17 nr 4

Etiuda es-moll op. 10 nr 6

Nokturn E-dur op. 62 nr 2

Etiuda c-moll op, 10 nr 12