10.07.2022

12.00

Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie w tak renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m. in. Japońskiej ”Denon” i polskiej Dux.
Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą m.in. I nagrodę na konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie, nagrodę Festiwalu ”Pomorska Jesień Jazzowa” - tzw. ”Klucz do Kariery” oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Hoeilart w Belgi. Pianista występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz Richardem Galliano.
W roku 2000 powstało” Filip Wojciechowski Trio”, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania dwóch płyt w Berlinie dla niemieckiej wytwórni płytę ”Classic Jazz” i polskiej Dux ”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce. W maju 2010 z okazji obchodów roku chopinowskiego ukazała się najnowsza płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera. W roku 2011 Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało kolejną, tym razem autorską płytę Filip Wojciechowski ”Moments”, na której obok lidera wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Paweł Pańta i Cezary Konrad oraz gościnnie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

program

Walc Es-dur op.18
Nokturn Fis-dur op.15 nr 2
Fantasie-Impromptu cis-moll op. posth
Ballada g-moll op. 23
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Etiuda c-moll op 10 nr 12
Etiuda es-moll op.10 nr 6
Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Etiuda a-moll op. 25 nr 11
Polonez As-dur op. 53

16.00

Karol Radziwonowicz

Jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracując z wybitnymi dyrygentami. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Również z okazji Roku Chopinowskiego, na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer - model „Chopin” nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury. 

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W dowód uznania jego działalności pedagogicznej pianista został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Karol Radziwonowicz jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.

program

Impromtu Fis-dur op. 36
Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Fantaisie-Impromtu cis-moll op. 66
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Ballada g-moll op. 23
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22