10.06.2018

12:00

Piotr Alexewicz

Urodzony w 2000 roku. Obecnie kształci umiejętności pianistyczne w klasie prof. nadzw. dr hab. Pawła Zawadzkiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Od najmłodszych lat pianista brał udział w konkursach pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając na nich ogółem kilkanaście nagród, m.in. nagrodę Fontys Hoogschool in Tilburg Award na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie oraz nagrodę Grand Prix, Nagrodę Musideco i Nagrodę Publiczności na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Gagny-Paryż). Na przełomie listopada i grudnia 2017 roku pianista otrzymał I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie koncertu na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a w bieżącym roku Nagrodę „Złotego Parnasa 2018” na XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”.

Pianista został wielokrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia w dziedzinie kultury i sztuki dla młodych, utalentowanych. Koncertował wielokrotnie w kraju i za granicą.

Program

Nokturn c-moll op. posth

Scherzo b-moll op. 31

Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2

Preludia z op. 28
Fis-dur nr 13
es-moll nr 14
Des-dur nr 15
b-moll nr 16
As-dur nr 17
f-moll nr 18
Es-dur nr 19
c-moll nr 20
B-dur nr 21
g-moll nr 22
F-dur nr 23
d-moll nr 24

16:00

Joanna Marcinkowska

Doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu należy do czołowych pianistów polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi.

Jej dorobek nagraniowy obejmuje utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora.

W styczniu 2018 roku artystka dokonała z CoOperate Orchestra prawykonania IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” Krzesimira Dębskiego pod batutą kompozytora. W marcu 2018 roku, na 47. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” pianistka wraz z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy dokonała prawykonania Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba.

Joanna Marcinkowska zasiada w jury konkursów oraz prowadzi warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w 2009 r. poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie, gdzie wystąpiła również ze specjalnym recitalem fortepianowym.

Program

Scherzo b-moll op. 31

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Impromptu – Fantaisie cis moll op. 66

Walc As-dur op. 34 nr 1

Walc Es-dur op. 18

Walc As-dur op. 42

2 Mazurki op. 24
C-dur nr 2
b-moll nr 4

Polonez As-dur op. 53