1.08

12:00

PETAR MILIĆ

Petar Milić jest jednym z najlepszych światowych pianistów pochodzących ze Słowenii. Urodził się w Kranj. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Gimnazjum w Kranj uczęszczając równoległe do klasy prof. Janez Lovše w Liceum Muzyczno-Baletowym w Lublanie. Prof. Janez Lovše był jego mentorem również podczas studiów na Akademii Muzycznej w Lublanie. W czasie studiów występował w całej Słowenii, ucząc się u renomowanych międzynarodowych mistrzów, takich jak Arbo Valdma, Igor Lazko, Daniele Alberto, Pascal Devoyon i Elena Łapitskaja. W 1996 roku otrzymał studencką nagrodę Prešeren, przyznaną mu przez Akademię Muzyczną za wykonanie IV koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Antona Nanuta. W 1997 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Nikołaja Rubinsteina w Paryżu. W tym samym roku został zaproszony na odbywający się w Genewie w Szwajcarii festiwal Rencontres Musicales. Pragnąc doskonalić swe umiejętności, Milić wyjechał na studia podyplomowe do Hochschule der Künste w Berlinie (Niemcy), gdzie jego mentorem był słynny Klaus Hellwig. Podczas studiów wielokrotnie występował w Berlinie i Hanowerze, a także nagrywał materiały muzyczne dla ogólnokrajowego nadawcy radiowo-telewizyjnego - RTV Slovenia.
Jury złożone z europejskich rozgłośni radiowych, wybrało go do nagrania recitalu podczas festiwalu muzycznego w Bratysławie w 2001 roku, zainicjowanego przez Yehudi Menuhina z myślą o promowaniu młodych muzyków.
Solowy występ Petara Millica usłyszały miliony słuchaczy w całej Europie.Do tej pory, jako solista, Petar Milić ma w swym dorobku występ z Orkiestrą Filharmonii Słoweńskiej, Orkiestrą Symfoniczną RTV Slovenia, Academia Allegro Vivo (Austria), Orkiestrą Akademii Muzycznej w Lublanie oraz Orkiestrą Kameralną Carnium pod dyrekcją Cristiana Măcelaru, Marko Letonji, Antona Nanuta, Marko Munih, Bijana Kadem Missagh, Marko Hribernik i Petera Škrjanca. Ponadto, Petar Milić wykonał wiele recitali w kraju i za granicą. Występował między innymi w Paryżu, Berlinie, Hanowerze, Brukseli, Bratysławie, Genewie i Miami (USA). W Słowenii kilkakrotnie występował w Słoweńskiej Filharmonii w Lublanie, Union Hall w Mariborze, Narodni dom Celje, Nova Gorica Arts Centre, w Piran Musical Evenings, w Murskiej Sobocie, Tolminie, Letnich Koncertach w Muzeum Miejskim w Lublanie, na Musical Summer Festival w Bohinj, na konferencjach EPTA, itp. W 2011 roku uzyskał stopień docenta gry na fortepianie w Akademii Muzycznej w Lublanie. Podczas ostatnich 2 sezonów zagrał koncert fortepianowy D-dur Haydna z austriacką orkiestrą Allegro Vivo pod batutą Bijana Kadema Missagha, IV koncert fortepianowy Beethovena z Orkiestrą Symfoniczną RTV Slovenia pod batutą Simona Krečiča, koncert fortepianowy Ravela i koncert Martinu z Orkiestrą Filharmonii Słoweńskiej pod batutą Cristiana Măcelaru, koncert d-moll Mozarta z Radiową Orkiestrą Symfoniczną Bratysława pod batutą Marko Hribernika w Bratysławie.

Program

Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Sonata h-moll op. 58 nr 3 (I. Allegro maestoso)
Sonata h-moll op. 58 nr 3 (II. Scherzo. Molto vivace)
Sonata h-moll op. 58 nr 3 (III. Largo)
Sonata h-moll op. 58 nr 3 (IV. Finale. Presto non tanto)