09.07.2017

12:00

Paweł Kowalski

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, w tym we wszystkich polskich filharmoniach .

Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pianista komentował XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla TVP Kultura.

Repertuar

Koncert fortepianowy f-moll op. 21 cz. II Larghetto
(wersja na fortepian solo)

Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2

Preludia z op. 28
fis-moll nr 8
es-moll nr 14
Des-dur nr 15

Walc Des-dur op. 64 nr 1

Mazurek g-moll op. 67 nr 2

Mazurki op. 59
a-moll nr 1
As-dur nr 2
fis-moll nr 3

Etiuda cis-moll op. 10 nr 4

Polonez As-dur op. 53

16:00

Mateusz Rożek

Urodzony w Opolu, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Artysta brał udział w festiwalach i konkursach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Koncertował w wielu krajach Europy, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dokonał nagrań płytowych Koncertu fortepianowego a-moll Edwarda Griega zrealizowanych w Studiu Polskiego Radia w Katowicach (2014) oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2015). Pianista nagrał również recital solowy z utworami Beethovena, Chopina
i Smetany zrealizowany w Studiu Polskiego Radia w Warszawie (2016).

Repertuar

Ballada F-dur op. 38

Mazurki op. 24
g-moll nr 1
C-dur nr 2
As-dur nr 3
b-moll nr 4

Impromptu As-dur op. 29

Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

Nokturn H-dur op. 32 nr 1

Polonez As-dur op. 53