08.09.2019

12.00

Rinko Kobayashi

Hideo Saito, profesor wielkiego dyrygenta Seiji Ozawa, usłyszawszy Rinko Kobayashi wykonującą koncert fortepianowy A-dur Liszta, powiedział: „Ona jest jedną z niewielu solistów, którzy potrafią prowadzić orkiestrę swą charyzmą.”, zaś Jan Weber, jeden z najznakomitszych polskich krytyków muzycznych, napisał w „Ruchu Muzycznym”: „KOBAYASHI jest rasową pianistką, dysponującą świetnym warsztatem, grającą przy tym z pasją...(...) grając Rachmaninowa wyzwalała demony, dosłownie szalejąc na klawiaturze, pozostając jednak całkowicie w zgodzie z intencją kompozytora. Nawet słuchając takich pianistów jak Ogdon, Van Cliburn, Ponti czy Horowitz, nie zdołałem rozeznać się w chaszczach Sonaty, Rinko Kobayashi radziła sobie z Sonatą wspaniale, demonstrując zdolność absolutnego władania fortepianem.”
Rinko Kobayashi w wieku pięciu lat występowała regularnie w radiu i telewizji. Studiowała u profesorów: Motonari Iguchi, Mieczysława Munza, Edwarda Auera i Andrzeja Jasińskiego.
Swój pierwszy sukces pianistka odniosła wygrywając konkurs laureatów NHK-Mainichi Music Competitions w roku 1973 i na Konkursie Chopinowskim, uzyskując dyplom i nagrodę specjalną. Od tej pory rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera.
Artystka dawała recitale i grała z orkiestrami w wielu krajach świata, m.in.w Weil Hall w Carnegie Hall w Nowym Yorku, gdzie słuchacze zgotowali jej stojącą owację, w Wigmore Hall w Londynie, koncertowała podczas oficjalnej wizyty Królowej Danii Małgorzaty II w Polsce. Od 1987 roku przez wiele lat była solistką Warszawskiej Orkiestry kameralnej Polskiego Radia i Telewizji. Występuje na wielu renomowanych festiwalach muzycznych.
W 1988 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki medalem ” Za Zasługi dla Kultury Polskiej”. W 1999 roku jako pierwsza w Polsce za nagrania muzyki poważnej fortepianowej dostała „Złotą Płytę” za CD „Chopin Forever”.
W 2000 roku także jako pierwsza w Polsce, za CD na fortepian solo, otrzymała „Platynową Płytę”.
Jej płyta z nagraniami utworów Romana Maciejewskiego została nominowana do nagrody „Fryderyk”.
W 2002 roku, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za popularyzację muzyki Chopina na świecie.
Dokonała też wielu nagrań płytowych oraz radiowych i telewizyjnych.
W 1999 roku jako pierwsza w Polsce za nagrania muzyki poważnej fortepianowej dostała „Złotą Płytę” za CD „Chopin Forever”.
W 2000 roku także jako pierwsza w Polsce, za CD na fortepian solo, otrzymała „Platynową Płytę”.
Jej płyta z nagraniami utworów Romana Maciejewskiego została nominowana do nagrody „Fryderyk”.
W 2002 roku, Rinko Kobayashi otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

program

Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

3 Mazurki
a-moll op. 17 nr 4
g-moll op. 67 nr 2
B-dur op.7 nr 1

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Nokturn c-moll op. 48 nr 1

3 Mazurki
F-dur op.68 nr3
f-moll op. 68 nr 4
Des-dur op. 30 nr 3

Walc Des-dur op. 64 nr 1

Polonez As-dur op. 53

16.00

Charles Richard-Hamelin - Kanada

Charles Richard-Hamelin jest laureatem II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku oraz nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Jest pierwszym Kanadyjczykiem, który został laureatem jednej z pierwszych trzech nagród Konkursu Chopinowskiego.
W trakcie swojej kariery osiągnął sukcesy na kilku innych konkursach pianistycznych:
Prix d’Europe (2011) – zwycięzca,
Narodowy Konkurs Pianistyczny Orkiestry Symfonicznej w Toronto (2012) – I nagroda,
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Montrealu (2012) – II nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie muzyki kanadyjskiej,
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Seulu (2014) – III nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena.

Urodził się 17 lipca 1989 r. w Lanaudiere (Quebec). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i Andre Laplante’a. W 2011 r. zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w roku 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni.

W 2015 r. otrzymał prestiżową „Career Development Award” przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, I Musici de Montreal oraz z wieloma polskimi orkiestrami - Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralną „Amadeus” Polskiego Radia. Uczestniczył w kanadyjskich festiwalach (Lanaudiere, Orford, Ottawa Chamberfest, Montreal Chamber Music i Domaine Forget). Jest członkiem uznanego Trio Hochelaga. Jego płyta debiutancka z późnymi utworami Chopina ukazała się w 2015 roku pod szyldem firmy fonograficznej Analekta. Album otrzymał liczne nagrody m.in. (Diapason, BBC Music Magazine, Le Devoir) oraz Felixa (ADISQ). Jego druga płyta nagrana na żywo w Palais Montcalm w Quebec City z muzyką Beethovena, Enescu i Chopina, wydana jesienią 2016 również otrzymała znakomite recenzje (Gramophone, La Presse, The WholeNote). Trzeci album, wydany w 2018 roku, obejmował wszystkie sonaty skrzypcowe Beethovena z Andrew Wanem, a niebawem ukaże się nagranie obydwu koncertów Chopina z Montreal Symphony Orchestra pod dyrekcją Kenta Nagano.

program

Nokturn cis-moll op. posth.

Ballada g-moll op. 23

Impromptu Ges-dur op. 51

Ballada f-moll op. 52

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22