05.08.2018

12:00

Marek Drewnowski

Wybitny pianista, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną na Festiwalu Tanglewood w 1985 roku, po wysłuchaniu w Nowojorskim Radiu w jego wykonaniu nagrania Sonat Domenica Scarlattiego.

Występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych salach koncertowych w Europie, Bliskim Wschodzie, Azji, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann, i zostało transmitowane przez stacje telewizyjne na całym świecie.

Pianista może się pochwalić bogatym dorobkiem fonograficznym, są w nim m.in. Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w wersji kameralnej, które artysta przywrócił również estradom koncertowym. Od 2007 roku artysta jest zaangażowany w szwajcarsko – polski projekt (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), w ramach którego nagrywa wszystkie dzieła Fryderyka Chopina.

Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji im. Józefa Hofmanna. Programy edukacyjne fundacji obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Drewnowski znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Był założycielem i kierownikiem orkiestry The Chopin Soloist oraz dyrektorem J. Hofmanna i I.J. Festiwale Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych jako współproducent i scenarzysta, ale też pojawił się w filmie "Koncert Chopina" Krzysztofa Zanussiego w roli Fryderyka Chopina. W listopadzie 2017r. odbyła się premiera spektaklu radiowego „Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski”, do którego napisał scenariusz.

Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1991, artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) - "Orfeusz". W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę "Paszport Chopina" przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi dla Kultury - Gloria Artis.

Program

Wariacje B-dur, op. 2 na temat Mozarta
„La ci darem la mano”

Nokturn Fis-dur op. 15, no.2

Mazurki op. 41:
e-moll nr 1
H-dur nr 2
As-dur nr 3

Mazurek cis-moll op. 63 nr 3

Mazurek a-moll op. 68 nr 2

3 Walce
a-moll op. 34 nr 2
cis-moll op. 64 nr 2
As-dur op. 42

16:00

Adam Mikołaj Goździewski

Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Jest laureatem czołowych nagród prestiżowych, międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, w Rosji, na Ukrainie, we Włoszech, w Słowenii, w Estonii i w Macedonii.

Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu grając na klawesynie (pod kierunkiem prof. Lilianny Stawarz) oraz na fortepianach z epoki.

Program

Polonez cis-moll op. 26 nr 1

Nokturn H-dur op. 32 nr 1

2 Impromtus
As-dur op. 29
Ges-dur op. 51

3 Walce
As-dur op. 69 nr 1
h-moll op. 69 nr 2
Des-dur op. 70 nr 3

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22