04.09.2022

12.00

Mateusz Krzyżowski

Mateusz Krzyżowski grę na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha w Tychach, następnie w Zespole Szkół Muzycznych tamże. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Mateusz brał udział w licznych warsztatach pianistycznych, między innymi w Nohant, Krefeld, Hamamatsu, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie, prowadzonych przez tak znaczących pedagogów jak Dang Thai Son, Dina Yoffe, Wojciech Świtała, Yves Henry, Stanislav Ioudenitch, Francisco Cruz Plaza, Andrzej Jasiński, Andrzej Tatarski, Janusz Olejniczak, Karol Radziwonowicz.
W latach 2015-2018 był stypendystą „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki – programu prowadzonego przez Prezydenta Miasta Tychy. Jest również stypendystą programu “Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2018), II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie i wielu innych.
Występował za granicą, m. in. we Francji, w Niemczech, Słowacji, na Litwie, Ukrainie i Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach Zdroju, Słupsku. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Bydgoskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Rzeszowskiej i Świętokrzyskiej.
W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach. Płyty “Interwar Retrospections” i “The Most Beautiful Songs” zostały wydane przez Sarton Records, zaś "Peine et plaisir" przez wydawnictwo płytowe Opus Series.

program

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Ballada g-moll op. 23
Scherzo b-moll op. 31
Nokturny op. 48
c-moll nr 1
fis-moll nr 2
Polonez As-dur op. 53

16.00

François Dumont urodził się w Lyonie. W wieku czternastu lat rozpoczął naukę w paryskim Conservatoire National Supérieur de Musique w klasie Bruna Rigutto. Następnie studiował w prestiżowej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech, gdzie w ramach klas mistrzowskich pracował z takimi artystami, jak: Murray Perahia, Leon Fleisher, Dmitri Bashkirov, Menahem Pressler, William Grant Naboré, Andreas Staier i Fou Ts’ong.
Jego międzynarodową karierę rozpoczęły sukcesy, które odniósł na ważnych konkursach pianistycznych, zostając laureatem m.in.: Konkursu królowej Elżbiety Belgijskiej, XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Konkursu im. Clary Haskil i Konkursu Monte Carlo Paino Masters.
Od 2000 roku François Dumont jest regularnie zapraszany do wspólnych występów ze znanymi orkiestrami we Francji, USA, Belgii, Niemczech, na Łotwie, w Szwajcarii, Polsce (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej), Rosji, Japonii i Chinach. Gościł również z recitalami w ramach ważnych festiwali muzycznych: Piano aux Jacobins w Tuluzie, Chopin w Nohant, Radio-France Montpellier, Chopin à Bagatelle w Paryżu, Chopin i jego Europa w Warszawie, Journées Ravel w Montfort l’Amaury. Wystąpił także w waszyngtońskim Kennedy Center oraz w paryskiej Salle Pleyel.
Jego pierwsze solowe nagrania – wszystkie sonaty Mozarta (Anima Records) i płyta z muzyką Chopina (Artalinna) otrzymały Nagrodę „Maestro” przyznawaną przez czasopismo Pianiste. Kolejne solowe nagrania artysty, to m.in.: utwory Wagnera/Liszta (Piano Classics) i podwójna CD dokumentująca wszystkie występy podczas Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Nagranie pełnej muzyki fortepianowej Maurice’a Ravela (Piano Classics) zostało bardzo dobrze przyjęte przez krytyków oraz publiczność. Pierwszą płytę w ramach projektu B.A.C.H. wydała wytwórnia Artalinna. Bardzo dobre recenzje otrzymały niedawne nagrania koncertów Mozarta z Orchestre Symphonique de Bretagne.

program

Impromptu Ges-dur op. 51
Impromptu As-dur op. 29
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Ballada g-moll op. 23
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Ballada As-dur op. 47
Largo (Wariacja E-dur nr 6 na temat marsza z opery Purytanie Belliniego z Hexameronu
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Ballada f-moll op. 52