03.09.2017

12:00

Wojciech Świtała

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991–1996 doskonalił swoje umiejętności pianistyczne pod kierunkiem Karl-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i Jeana-Claude’a Vanden Eyndena.

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych w Paryżu i Montrealu. Był najlepszym polskim uczestnikiem XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał wtedy nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.

Występował jako solista i kameralista w większości krajów europejskich oraz krajach obu Ameryk. Zarejestrował kilkanaście płyt dla wielu wytwórni, w latach 2000 i 2005 jego płyty zostały wyróżnione nagrodą Grand Prix du Disque Frédéric Chopin, a w roku 2002 i 2009 uhonorowane nagrodą „Fryderyk".

Od roku 1998 r. pianista zajmuje się również pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi regularnie warsztaty pianistyczne w kraju i za granicą.

Juror międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu (2009), im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), im. Artura Rubinsteina w Pekinie (2016), im. Vladimira Horowitza w Kijowie (2016), im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010, 2013), a także wielu innych. W 2014 roku powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Program

Nokturn fis-moll op. 48 nr 2

Walce op. 34
As-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3

Mazurki op. 68
C-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3
f-moll nr 4

Etiuda c-moll op. 25 nr 12

Walce op. 64
Des-dur nr 1
cis-moll nr 2
As-dur nr 3

Scherzo b-moll op. 31

16:00

Piotr Latoszyński

Piotr Latoszyński urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Konzertexamen) oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie (studia podyplomowe) pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, gdzie kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów takich jak : Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal.

Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m. in. w: Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Chopinowskim w Nohant, Ruhr Klavierfestival
Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe jak również zwycięzcą MIędzynarodowych Konkursów Pianistycznych: im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach oraz im. Miłosza Magina w Paryżu.

Program

Polonez A-dur op. 40 nr 1

Mazurki op. 17
B-dur nr 1
e-moll nr 2
As-dur nr 3
a-moll nr 4

2 Walce z op. 64
Des-dur nr 1
cis-moll nr 2

Mazurki op. 50
G-dur nr 1
As-dur nr 2
cis-moll nr 3

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22