02.09.2018

12:00

Bronisława Kawalla

Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Waszyngtonie (1975), pochodzi ze znanej rodziny muzyków. Ukończyła Liceum Muzyczne w Krakowie w klasie Marii Bilińskiej-Riegerowej i studia w Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Jana Ekiera. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu u Nadii Boulanger i Monique Haas oraz w Académie Internationale de Maurice Ravel u Philippe`a Entremonta.

Pianistka nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji, Veritonu i Polskich Nagrań. Koncertuje w Polsce i zagranicą, gra z orkiestrami kierowanymi przez wybitnych dyrygentów, bierze również udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych. Jej występy są owacyjnie przyjmowane przez publiczność i wysoko cenione przez światową krytykę i prasę – Daily Telegraph stawia ją w "czołówce pianistek".

Bronisława Kawalla oddaje się też pracy pedagogicznej, będąc profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej studenci zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną pianistka otrzymała nagrody państwowe.

Program

Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Barkarola Fis-dur op. 60

Mazurki op. 56
H-dur nr 1
C-dur nr 2
c-moll nr 3

Impromptu cis-moll op. posth

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

16:00

Dmitry Shishkin

Laureat VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku.

Urodził się 12 lutego 1992 r. w Czelabińsku. Pierwszych lekcji fortepianu udzielała mu matka, nauczycielka i pianistka. Już jako niespełna dwulatek potrafił wykonać drobne utwory, w wieku trzech lat dał swój pierwszy koncert, a z orkiestrą wystąpił trzy lata później. Od czwartego roku życia kształcił się Szkole im. Piotra Czajkowskiego w rodzinnym mieście. Po pięciu latach wstąpił do moskiewskiej Szkoły im. Gniesinych i rozpoczął naukę pod kierunkiem Michaiła Chochłowa. Od 2010 r. studiuje w tamtejszym Konserwatorium u Eliso Virsaladze. W tym samym roku zagrał na Placu Czerwonym dla publiczności i władz I Koncert Czajkowskiego z Orkiestrą Gniessin Virtuosi pod batutą Michaiła Chochłowa.

Jest laureatem dużej liczby nagród, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego (III nagroda, 2013), w konkursach w Rosji, Chinach, Niemczech, Bułgarii, Brazylii i Polsce. Występował z orkiestrami w całej Rosji, także z Moskiewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną czy z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej. Koncertował w Bułgarii, Niemczech, na Bałkanach, we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Japonii, Austrii, Chinach, Brazylii i Polsce. Poza pianistyką z powodzeniem poświęca się też komponowaniu.

Program

Polonez op. 53

Trzy mazurki op. 59
a-moll op. 59 nr 1
As-dur, op. 59 nr 2
Fis-moll op. 59 nr 3

Nokturn H-dur op. 9 nr 3

Scherzo b-moll op. 31 nr 2