02.06.2019

12.00

Bronisława Kawalla

Bronisława Kawalla, wybitna pianistka i pedagog. Studia u Jana Ekiera w warszawskiej Akademii Muzycznej ukończyła z wyróżnieniem. W Paryżu studiowała u Monique Haas i Philippe’a Entremonta (fortepian) oraz Nadii Boulanger (kompozycja). Laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie (1974).
Bronisława Kawalla nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji, Veritonu i Polskich Nagrań. Występuje w renomowanych salach niemal całej Europy, Kanady, USA, Ameryki Łacińskiej (Kuba) i Azji (Chiny), gra ze wspaniałymi orkiestrami kierowanymi przez wybitnych dyrygentów, takimi jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wielka Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Baltimore Symphony Orchestra, Berliner Sinphonie Orchester, Orkiestra Radia i Telewizji w Dublinie i in. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Chopinowski w Dusznikach i Mariańskich Łaźniach, Interpodium w Bratysławie, Festiwal Muzyki w Cheltenham i Letni Festiwal w Baltimore.
Oprócz ożywionej działalności koncertowej Bronisława Kawalla oddaje się pracy pedagogicznej będąc profesorem w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej studenci zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Bronisława Kawalla prowadzi także kursy mistrzowskie i wykłady (poświęcone przede wszystkim interpretacji muzyki F. Chopina) w kraju i za granicą: w Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Japonii. Bronisława Kawalla jest także jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pełni funkcję Prezesa w Towarzystwie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

program

Nokturn H-dur op. 9 nr 3

3 Walce op. 34
As-dur nr 1
a-moll nr 2
F-dur nr 3

Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Barkarola Fis-dur op. 60

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

16.00

Jacek Kortus

Jacek Kortus (ur. 1988 r. w Poznaniu) ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.

Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w

Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowy m Konkursie w Szafarni (1999).

W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.

W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie, w 2002 i 2005, otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozyty wisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej oraz otrzymał nominację do nagrody „Paszporty Polityki”. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W ro ku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała si ę płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu za pracę na rzecz uczelni, a w roku 2017 Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanym przez Ministra Kultury.

program

Nokturn cis-moll op. posth.

Walc cis-moll op. 64 nr 2

Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

Etiuda c-moll op. 10 nr 12

Ballada F-dur op. 38

Scherzo h-moll op. 20

Preludium e-moll op. 28 nr 4

Polonez As-dur op. 53