01.09.2019

12.00

Gergely Kovács - Węgry

Urodziłem się w 1995 roku w małym miasteczku na południu Węgier o nazwie Békéscsaba. Moja babcia była kiedyś nauczycielką gry na fortepianie, ale nie byłem zainteresowany graniem w moich wczesnych latach. Zazwyczaj pianiści zaczynają grać na swoim instrumencie w wieku trzech lub czterech lat, ale ja miałem osiem lat, gdy nacisnąłem klawisze po raz pierwszy.

Wkrótce stało się to moją główną aktywnością i powoli moim życiem. W wieku dziewięciu lat wygrałem kilka małych lokalnych konkursów pianistycznych, a rok później grałem w Węgierskim Radiu Narodowym.
Trzy lata później, gdy miałem 12 lat, po wygraniu znaczącego krajowego konkursu pianistycznego, zostałem przyjęty do Specjalnej Klasy Wyjątkowych Młodych Talentów Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie. Był to kamień milowy w moim życiu, ponieważ moja rodzina przeniosła się do stolicy, aby wspierać moje studia w prestiżowej Akademii Liszta pod kierunkiem prof. Gábor Eckhardt i Gyöngyi Keveházi.

Kilka lat później podjąłem wyzwanie w międzynarodowych konkursach, zajmując 3. miejsce w Serbii, 5. miejsce w Weimarze na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta dla młodzieży, pierwszą I nagrodę zdobyłem na Konkursie Pianistycznym Pietro Argento w Gioia del Colle we Włoszech w 2013 roku.
Kiedy skończyłem osiemnaście lat zacząłem regularnie koncertować na Węgrzech i za granicą, w Holandii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Belgii i Indonezji.
Byłem laureatem stypendium International Holland Music Sessions i Young Prague Festival w Czechach. Miałem okazję grać razem z pianistami Balázs Fülei i Tamás Érdi.

Byłem zwycięzcą stypendiów w różnych fundacjach. Dwukrotnie zdobyłem duże poparcie Fundacji MOL Nowa Europa i Akademii Przyjaciół Liszta. Dzięki Fundacji MOL zagrałem kilka koncertów w różnych miastach Węgier z Tamásem Érdim i innymi zwycięzcami programu talentów.

Zwykle biorę udział w kursach mistrzowskich znanych nauczycieli, takich jak Vladimir Voskresensky, Zoltán Kocsis, Roger Muraro, Neil Rutman, Benjamin Loh czy Adam Gyorgy (który również założył stypendium i wspiera mnie od 2012 r.).

Oprócz grania w repertuarze solowym lubię grać również w różnych zespołach kameralnych. Jestem dumny, że jestem uczniem znanych węgierskich pianistów i profesorów muzyki kameralnej Márty Gulyás i Balázsa Fülei. Miałem także okazję wziąć lekcje u Barnabás Kelemen, Gábor Takács-Nagy i András Keller.

W 2014 roku zostałem zaproszony na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Donaufest w Ulm w Niemczech, gdzie zostałem nagrodzony drugą nagrodą.
Od 2014 roku jestem stałym studentem BA Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w klasie prof. Gábor Eckhardt i György Nádor. W pierwszym roku studiów uniwersyteckich zostałem laureatem Konkursu Pianistycznego Światowego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu w Serbii.

W 2016 roku zadebiutowałam w Jerozolimie w Izraelu w Jerusalem Academy of music, gdzie grałam razem z szefem wydziału fortepianu, prof. Ronem Regevem.
W kwietniu 2017 r. Miałem koncerty w Barcelonie jako nagrodę specjalną Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals. Jeszcze w tym roku z sukcesem ukończyłem Akademię Muzyczną im. Franza Liszta na poziomie licencjatu i zdałem egzamin wstępny na stopień magistra, gdzie moimi nauczycielami będą prof. Attila Némethy i prof. Balázs Réti.
W 2018 roku zdobyłem II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda nie została przyznana). W listopadzie otrzymałem nagrodę Junior Prima Award.

program

3 Nokturny
b-moll op. 9 nr 1
cis-moll op. 27 nr 1
H-dur op. 62 nr 1

4 Ballady
g-moll op. 23
F-dur op. 38
As-dur op. 47
f-moll op. 52

16.00

Piotr Pawlak

Piotr Pawlak – kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach, Austrii oraz w wielu miastach Polski, a w październiku bieżącego roku ma zaplanowane tournée po Chinach. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska. W 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, zdobył m. in. I nagrodę i nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie, II nagrodę (I nie przyznano) na VIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego czy II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin pod Wawelem” w Krakowie. W październiku 2015 roku Piotr brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

program

Ballada g-moll op. 23

Walc Es-dur op. 18

Ballada As-dur op. 47

Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66

Barkarola Fis-dur op. 60

Preludia z op. 28
H-dur nr 11
gis-moll nr 12
Fis-dur nr 13
Es-moll nr 14
Des-dur nr 15
b-moll nr 16